Jastrzębskie Zakłady Remontowe będą zwalniały pracowników. Ilu?

Szykują się zwolnienia w Jastrzębskich Zakładach Remontowych. Spółka zapowiada, że z powodu nierentowności górnictwa planuje wręczyć wypowiedzenia dla 500 osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jastrzębskie Zakłady Remontowe będą zwalniały pracowników. Ilu?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

28 lis 2014 17:04


JZR poinformował, że zwolnienia grupowe obejmą one 52,48 proc. załogi. Wśród przewidzianych do zwolnienia 455 osób, pracę stracą m.in. górnicy, ślusarze, pracownicy dozoru (elektryczny, maszynowy, górniczy).

JZR, że zwolnienia "wynikają z konieczności wygaszenia działalności górniczej prowadzonej w ramach spółki, w związku z pogłębiającą się nierentownością oraz generowanymi stratami w obszarze działalności górniczej, zagrażającymi płynności finansowej i funkcjonowaniu całej spółki. Straty generowane przez działalność górniczą pogłębiają się istotnie od 2012 roku, osiągając w 2014 roku poziom, który przyczyni się do zanotowania ujemnego wyniku finansowego w skali całej spółki - poinformowano.

Czytaj też: To już pewne: W Orlenie zmieni się system pracy. Czy będą więc zwolnienia?

Wskazano też, że wygaszenie tej części działalności, z punktu widzenia spółki i ogółu zatrudnionych "jest, w obecnych i przewidywanych warunkach rynkowych, niezbędne" a JZR będzie się koncentrować na działalności remontowej.

Jastrzębskie Zakłady Remontowe powstały w 1998 roku. To firma usługowo-produkcyjna wykonująca głównie prace dla górnictwa węgla kamiennego (produkuje również urządzenia górnicze), a jej głównymi kontrahentami są - jak informuje spółka - kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). JZR wchodzi w skład Grupy JSW.

"Skoncentrowanie działalności tej spółki wyłącznie na usługach remontowych i produkcji urządzeń górniczych pozwoli na lepszą organizację pracy, uproszczenie systemu płacowego oraz silniejszą koncentrację na działalności kluczowej z punktu widzenia grupy kapitałowej" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej JSW.

Czytaj też: Tesco: Będą zwolnienia menedżerów, którzy zawyżyli zyski?

Prezes JZR, Jarosław Jaskierski powiedział, że przystąpienie do zwolnień grupowych "to nie była nagła decyzja".

- Kwestię restrukturyzacji działalności górniczej rozważaliśmy od dość dawna. Działalność tą zaczęliśmy prowadzić od 2005 roku, a stale nierentowna jest od 2007 roku. Niestety w tym roku kopalnie poograniczały zakres robót - powiedział Jaskierski.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.