PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jasna strona rotacji. Bez niej firmy mogą mieć problemy

Rotacja nie powinna być postrzegana wyłącznie jako negatywne zjawisko. Tak twierdzą m.in. eksperci HR z Sanofi Polska i Brown-Forman.

Jasna strona rotacji. Bez niej firmy mogą mieć problemy
Eksperci z branży przekonują jednak, że rotacja nie jest tylko i wyłącznie negatywnym zjawiskiem. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

• Średnio firmy notują wskaźnik rotacji dobrowolnej na poziomie 10,8 procent - wynika z badania Antal.

• Problem dostrzegają HR-owcy. Dla 77 proc. zarządzających działami personalnymi i 73 proc. członków zarządów największym wyzwaniem mijającego roku będzie zatrzymanie pracowników w firmie - to wnioski z raportu KPMG.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Eksperci z branży dostrzegają jednak jasną stronę rotacji. Bez niej firmy nie będą się rozwijać.

Badania Antal wskazują, że średnio organizacje notują wskaźnik rotacji dobrowolnej (tzw. zjawisko attrition) na poziomie 10,8 procent. Wyzwanie rośnie wraz z liczebnością firmy. Spośród organizacji zatrudniających ponad 1 tys. pracowników, co czwarta doświadczyła w minionym roku attrition na poziomie ponad 20 proc. Sytuacja odwrotna ma miejsce w małych organizacjach, w których pracuje do 50 osób. Niskim poziomem dobrowolnej rotacji, do 5 proc., wykazuje się co druga taka firma.

- Efektem drenażu kompetencji w firmie jest spadek efektywności i produktywności, ale także zachwianie współpracy w zespołach i atmosfery zatrudnienia – mówi Artur Skiba, prezes Antal. - Spośród aktualnych wyzwań pracodawców, które można określić mianem 3xZ: zdobądź, zapłać, zatrzymaj, ten ostatni element wydaje się być póki co najtrudniejszy w realizacji - dodaje.

Priorytetem zatrzymanie pracowników w firmie

Problem ten dostrzegają HR-owcy. Jak wynika z badania KPMG, w ciągu najbliższych 24 miesięcy najważniejszym obszarem w zakresie zarządzania kapitałem ludzkim będzie utrzymanie pracowników. Wyzwanie to jest priorytetem dla 77 proc. zarządzających działami personalnymi i 73 proc. członków zarządów. Tylko 4 proc. respondentów nie wymieniło utrzymania pracowników jako kluczowego elementu polityki personalnej w 2017 roku.

- Aż 90 proc. badanych firm potwierdziło problem niekontrolowanych odejść w ich firmie. 29 proc. z nich planuje skoncentrować się w pierwszej kolejności na opracowaniu inicjatyw oraz dedykowanych działań wokół utrzymania osób na stanowiskach kierowniczych i eksperckich – mówi Jan Karasek, partner w dziale usług doradczych w KPMG w Polsce.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jasna strona rotacji. Bez niej firmy mogą mieć problemy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA