PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jasna rekrutacja, różne formy zatrudnienia - to przyciągnie pracownika IT

  • Karolina Markowska
    KM
  • 22 paź 2019 10:21

Zapotrzebowanie na pracowników w sektorze IT rośnie od dekady. Sytuacja mocno wpływa na wzrost wynagrodzeń tej grupy zawodowej. Analizy ekspertów Randstad pokazują, że ten trend będzie utrzymywał się jeszcze przez co najmniej dwa lata.

Jasna rekrutacja, różne formy zatrudnienia - to przyciągnie pracownika IT
Zapotrzebowanie na pracowników w sektorze IT rośnie od dekady (fot. archiwum)
REKLAMA

Wysokie zarobki to jeden z atutów branży. Jak pokazują badania, atrakcyjne warunki płacowe to jednak za mało, żeby przyciągnąć pracowników. Kandydaci wybierający pracodawcę najczęściej biorą pod uwagę przejrzystość procesu rekrutacyjnego czy otwartość firm na różnorodne formy zatrudnienia. Opracowanie przygotowane przez Randstad pokazuje, że gotowość do współpracy opartej o kontrakty B2B skutkuje zwiększeniem puli kandydatów o ponad 40 proc.

- Obecnie kandydaci do pracy w sektorze IT częściej wybierają kontrakt jako dogodną dla nich formę zatrudnienia. Taka współpraca jest też atrakcyjna z punktu widzenia pracodawców. Zatrudniając pracownika w formule B2B, przedsiębiorca nie jest odpowiedzialny za wszelkie procedury administracyjne, np. rozliczenie roczne, kwestie urlopów, zwolnień czy nawet rozwiązania umowy - tłumaczy Jacek Witkowski, strategic business development director w Randstad Polska.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Analiza przeprowadzona przez Randstad pokazuje także, że w rekrutacji na stanowiska w branży IT bardzo istotną rolę odgrywa też czas i przejrzystość procesu. Kandydaci do pracy w tym sektorze negatywnie oceniają złożone i czasochłonne spotkania kwalifikacyjne. Aplikujący do firm na stanowiska informatyczne od samego początku chcą wiedzieć, jak będzie wyglądał i ile będzie trwał proces rekrutacyjny.

- Firmy w celu optymalizacji rekrutacji często stosują testy on-line. Dzięki takiemu rozwiązaniu weryfikacja umiejętności technicznych potencjalnych pracowników odbywa się niewielkim kosztem, a jednocześnie nie angażuje kandydata. Co więcej, takie rozwiązanie pozwala znacznie skrócić czas niezbędny do wyboru właściwiej osoby na określone stanowisko - dodaje Witkowski. 

Pracowników przyciąga także system benefitów - dodatkowe specjalistyczne szkolenia, wyjazdy firmowe, owocowe dni czy możliwość skorzystania z masażów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jasna rekrutacja, różne formy zatrudnienia - to przyciągnie pracownika IT

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA