×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Japońska firma Mabuchi Motor wybuduje fabrykę w krakowskiej strefie ekonomicznej

  • Autor: PAP/JS
  • 3 mar 2017 16:00

• Mabuchi Motor, japoński producent komponentów motoryzacyjnych, otrzymał zezwolenie na prowadzenie działalności w krakowskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
• Firma zainwestuje około 360 mln zł oraz utworzy 400 nowych miejsc pracy w podstrefie w Bochni.

Japońska firma Mabuchi Motor wybuduje fabrykę w krakowskiej strefie ekonomicznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Spółka Mabuchi Motor Poland wybuduje fabrykę wytwarzającą części dla przemysłu motoryzacyjnego, w tym niewielkie silniki elektryczne wykorzystywane do sterowania wyposażeniem. Będzie to pierwszy zakład tej firmy w Europie.

Japończycy kupili już grunt pod fabrykę - za działki o powierzchni 9,5 hektara znajdujące się w Bocheńskiej Strefie Aktywności Gospodarczej zapłacili ponad 8,4 mln zł brutto.

Wojciech Przybylski, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego, który zarządza SSE poinformował, że w ramach wydanego właśnie zezwolenia Mabuchi zadeklarował poniesienie nakładów inwestycyjnych w wysokości 113 mln zł oraz utworzenie 253 nowych miejsc pracy. Jak zapowiadają przedstawiciele firmy, to pierwszy etap inwestycji. Docelowo firma zamierza zainwestować w Bochni ok. 360 mln zł.

"Nie bez powodu inwestor zdecydował się na ulokowanie swojego zakładu w Bocheńskiej Strefie Aktywności Gospodarczej. Ta położona przy zjeździe z autostrady A4 podstrefa jest jednym z najatrakcyjniejszych terenów inwestycyjnych w Małopolsce" - ocenił Przybylski.

Japoński koncern w listopadzie zeszłego roku ogłosił swoją decyzję o wyborze Polski na miejsce swojej nowej inwestycji. Jak zaznaczył wtedy, decyzja o wybudowaniu zakładu zapadła w związku ze zwiększeniem zapotrzebowania na tego typu komponenty, a lokalizacja wynika z silnej pozycji Polski w handlu wewnątrzeuropejskim i niedalekiej odległości przyszłego zakładu do odbiorców.

Wartość inwestycji określono ogółem na 360 mln zł do 2023 roku. Zakład o powierzchni 26 tys. m kw. powinien rozpocząć produkcję w zimie 2019 r. Docelowe moce produkcyjne osiągnie w 2023 r., wytwarzając ok. 16 mln sztuk silników rocznie. Planowane na ten rok zatrudnienie wyniesie ok. 400 pracowników.

Jak przypominają przedstawiciele SSE, to kolejna w ostatnim czasie inwestycja z branży motoryzacyjnej w krakowskiej strefie. W grudniu zeszłego roku grupa Valeo, francuski producent komponentów motoryzacyjnych, otrzymał zezwolenia na rozbudowę i unowocześnienie swoich dwóch fabryk na terenie Małopolski - w Skawinie (systemy chłodzenia silnika oraz wycieraczki) i Chrzanowie (lampy samochodowe). Inwestycje wyniosą ponad 420 mln zł, a zatrudnienie wrośnie tam o 250 osób.

Krakowska strefa powstała w 1997 roku. Spółka nią zarządzająca wydała w sumie ponad 210 zezwoleń na działalność w strefie. Dotychczasowa wysokość nakładów inwestycyjnych to 3,8 mld zł i 17 tys. nowych miejsc pracy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Japońska firma Mabuchi Motor wybuduje fabrykę w krakowskiej strefie ekonomicznej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA