Jakie są słowa, których lepiej unikać w CV?

6
Jakie są słowa, których lepiej unikać w CV? fot. shutterstock
Angela Liu, rekruterka z branży IT, twierdzi, że gdyby za każdym razem, kiedy przedzierając się przez tony CV, czyta w nich słowa „zapychacze”, miała wypić jeden kieliszek, byłaby pijana przed południem.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jakie są słowa, których lepiej unikać w CV?

PODZIEL SIĘ


Autor: AP

17 lut 2015 14:06


Prawda dotycząca budowania swojego wizerunku w CV jest bowiem taka, że często słowa, które wydają się kandydatom trafnie opisywać ich osobowość czy dokonania, w gruncie rzeczy są utartymi frazesami, nic nie wnoszącymi do profilu kandydata i w niczym nie odróżniają go od innych aplikujących.

Do najbardziej odrzucających słów zapychaczy, rekruterka zalicza te związane z kompetencjami miękkimi. „Umiejętność pracy w grupie, wielozadaniowość, szybkie uczenie się i przyswajanie informacji, umiejętności interpersonalne, odpowiedzialność” – te i inne zapewne jeszcze określenia, zdaniem rekruterki, która wypowiada się dla BBC News, powinny wynikać z przebiegu kariery zawodowej lub być opisane w jakiś charakterystyczny sposób, który przedstawi kandydata w ciekawym, prawdziwym i ludzkim świetle.

Błędem jest także pisanie w CV o uczestniczeniu w „różnorodnych” projektach. Ta różnorodność bowiem powinna wynikać z samego CV, a nie być tylko rzuconym hasłem wypełniaczem. Bywają też kandydaci aroganccy, którzy opisują siebie jako ekspertów.

Jeszcze jednym przykładem sformułowania, które wzbudza niechęć w rekruterach jest „umiejętność rozwiązywania problemów”, która naturalnie powinna wynikać z CV, a nie być doczepiona do niego, sprawiając wrażenie, że kandydat każdy problem rozwiąże wpisując w Google odpowiednią frazę, nie mając jednak głębszej wiedzy w żadnym temacie i bazując tylko na darmowych tutorialach i forach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.