Odsetek przedsiębiorstw, które zatrudniają specjalistów ICT zależy przede wszystkim od branży. Przy czym już ponad 95 proc. firm w Polsce deklaruje, że ma dostęp do internetu.

• Główny Urząd statystyczny opublikował raport „Społeczeństwo informacyjne w Polsce. Wyniki badań statystycznych z lat 2013–2017”.
• Jak wynika z badania, uwzględniając klasy wielkości przedsiębiorstw oraz rodzaj prowadzonej przez nich działalności, obserwuje się duże zróżnicowanie odsetka firm, które w ciągu roku zatrudniły lub próbowały zatrudnić pracowników na stanowiska wymagające specjalistycznych umiejętności w dziedzinie ICT.
W 2016 r. co trzecie duże przedsiębiorstwo było zainteresowane zatrudnieniem specjalistów ICT, natomiast wśród podmiotów małych było to zaledwie 3 proc. Najczęściej takie osoby były zatrudnione lub poszukiwane przez firmy z sekcji naprawa i konserwacja komputerów i sprzętu komunikacyjnego oraz informacja i komunikacja.

W zależności od wielkości przedsiębiorstwa oraz rodzaju prowadzonej działalności obserwuje się znaczne zróżnicowanie odsetka przedsiębiorstw, które zatrudniają specjalistów ICT.
W 2017 r. największy udział podmiotów posiadających kadrę specjalistów ICT odnotowano w sekcjach naprawa i konserwacja komputerów i sprzętu komunikacyjnego (67,6 proc.) oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa (64,5 proc.), natomiast najniższy – w sekcji zakwaterowanie i gastronomia (5 proc.).
Dodajmy, że za specjalistów z dziedziny ICT uważa się pracowników, dla których praca w obszarze ICT jest głównym zajęciem. Posiadają oni umiejętności np. w zakresie rozwoju, obsługi, utrzymania systemów lub aplikacji ICT.
Branża ICT rośnie w siłę
W 2016 r. w sektorze ICT działało 2 278 firm zatrudniających 10 osób lub więcej (wzrost o 11,3 proc. wobec roku poprzedniego), spośród których 89,4 proc. świadczyło usługi ICT.
Blisko trzy czwarte przedsiębiorstw zajmujących się usługami ICT stanowiły firmy oferujące usługi informatyczne. Liczba osób pracujących w sektorze ICT wyniosła 227,4 tys. (więcej o 6,2 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim oraz o 23,3 proc. – w stosunku do 2013 r.), z czego osiem na dziesięć osób pracowało w usługach ICT.

KOMENTARZE (0)