Jakie błędy gwarantują, że nie otrzymamy pracy?

Brak szczerości, wyuczone, sztampowe zdania, brak konkretnych odpowiedzi powodują, że nie jesteśmy wiarygodni. Podobnie gadulstwo, albo zupełny brak komunikatywności, niepewność, czy brak panowania nad stresem... Co jeszcze oddala od sukcesu i zdobycia nowej pracy?

Autor: Joanna Rubin 28 lut 2014 6:03

REKLAMA
Zegar tyka (jak bomba)

Szczęśliwi czasu liczyć nie muszą. Kandydaci poszukujący pracy już powinni. Spóźnianie się na rozmowy rekrutacyjne nie dodaje nam punktów w grze.

- Takie zachowanie oznacza brak szacunku dla drugiej strony spotkania. Jeżeli jest to sytuacja nagła, której nie można było przewidzieć, należy na bieżąco zawiadomić o tym pracodawcę, przeprosić i wytłumaczyć okoliczności - radzi Marta Tobiasz, starsza konsultantka Antal HR & Admin.

Jednocześnie tłumaczy, że jeżeli tego nie zrobimy pracodawca może uznać, że nie podchodzimy poważnie do tematu rozmowy rekrutacyjnej i z pewnością niepunktualność będzie się powtarzać w późniejszej pracy. (Fot. Fotolia)


Puls HR Puls HR

Jakie błędy gwarantują, że nie otrzymamy pracy?


REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Kinga 2014-03-20 10:18:35

Moim zdaniem błędem jest nie przygotowanie się do rozmowy z rekruterme "z łapanki". Choć każdy wie, że pytanie: jakie ma Pani wady, jest żenujące, wciąż się przytrafia. Moja rada: przygotować się na pytania wszelkiego typu, od kim Pani chce byc za 5 lat: Jaki szef jest dla Pani idealny oraz absurdy typu ile piłeczek ping-pongowych zmieści się w autobusie szkolnym. Na koniec trzeba sobie tylko odpwoiedzieć na pytanie: czy chcę pracowac w firmie, która rekrutuje takimi metodami

harry 2014-03-09 16:19:34

a najwiekszym błędem jest trafic na konsultanta oczytanego i obytego ze sztampą i podręcznikowymi uprzedzeniami, który skanuje nieustannie kandydata w poszukiwaniu tego co w artykule , zamist byc sobą i po ludzku i stosownie do specyfiki wakatu interwiuuu prowadzić. A najlepiej bądz kandydacie terminatorem ,

Człowiek 2014-02-28 14:03:15

Darujcie sobie te zwroty traktujące człowieka jako "zasoby" ludzkie...