Jaką pomoc otrzymają górnicy, jeśli kopalnie zaczną zwalniać?

Polskie górnictwo węgla kamiennego zatrudnia obecnie nieco ponad 100 tysięcy osób. To czterokrotnie mniej niż w 1989 roku, ale prawdopodobnie za dużo w stosunku do obecnych potrzeb rynku. Co z przyszłością górników?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jaką pomoc otrzymają górnicy, jeśli kopalnie zaczną zwalniać?

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Paweł Szygulski)

wnp.pl

23 gru 2014 13:28


Spośród 14 kopalń Kompanii Węglowej, aż 11 jest nierentownych. Taka sytuacja każe postawić pytanie, czy częścią planu naprawczego, jaki ma przedstawić Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu ds. górnictwa, nie będzie zamknięcie przynajmniej części nierentownych zakładów.

Na razie Kompania Węglowa wstrzymała przyjęcia nowych pracowników, w tym absolwentów szkół górniczych. Zamykanie kopalń musiałoby się jednak wiązać wręcz z grupowymi zwolnieniami lub zastosowaniem programu dobrowolnych odejść. Na razie rząd nie zdradza, czy w ogóle rozważa takie scenariusze. Deklaruje jednak, że obecni pracownicy kopalni mogą liczyć na pomoc ze strony państwa.

Czytaj też: Żeby uratować górnictwo pracę musi stracić 40 tys. osób?

Jak jednak konkretnie mogłaby wyglądać taka pomoc? Pytana o to strona rządowa przeważnie milczy, wskazując, że trzeba poczekać, aż pełnomocnik do spraw górnictwa przedstawi kompleksowy plan działania.

- Jeśli chodzi o branżę górniczą nie możemy w żaden sposób komentować informacji o ewentualnych zwolnieniach. Informacje o programach osłonowych może posiadać wyłącznie (…) minister Wojciech Kowalczyk - informuje Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Dodaje jednak, że jego resort posiada wystarczające instrumenty pomocowe, również w sytuacji, gdy duży zakład pracy przeprowadzałby zwolnienia na dużą skalę.

- Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej posiada instrumenty do tego, aby pomagać osobom które po zwolnieniach trafiają do urzędów pracy. Wtedy dopiero możemy uruchomić pomoc podobną do tej, którą otrzymano w ubiegłym roku na Śląsku w przypadku zwolnionych pracowników firmy Fiat. Pomoc taka uruchamiana jest z rezerwy Funduszu Pracy na wniosek konkretnego urzędu pracy - czytamy w odpowiedzi wiceszefa resortu pracy.

Czytaj też: Czy Węglokoks nabędzie kopalnie od KW? Górnictwo czeka na rozstrzygnięcie

Wyzwanie, przed którym w następnych latach mogą stanąć urzędy pracy na Górnym Śląsku nie jest niczym nowym. Górnictwo węgla kamiennego było restrukturyzowane z większym lub mniejszym natężeniem praktycznie przez całe 25 lat, które upłynęły od transformacji ustrojowej i gospodarczej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.