PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Praca w IT: Jak zrekrutować perłę w IT?

• Liczba absolwentów kierunków STEM (ang.: Science, Technology, Engineering, Math), wzrosła w ciągu ostatniej dekady o blisko 100 tys. - wynika z raportu „Pracownik IT przyszłości” firmy Deloitte.
• Mimo tego, na rynku wciąż brakuje specjalistów z obszaru zaawansowanych technologii. Jak  pozyskać tych wyjątkowych?

  • Justyna Koc
    jk
  • 23 gru 2016 9:35
Praca w IT: Jak zrekrutować perłę w IT?
Branża IT ulega dynamicznym zmianom, dlatego nie wystarczy jedynie wykształcenie zdobyte w trakcie studiów. (Fot. Fotolia)
REKLAMA

Rynek specjalistów IT jest trudnym rynkiem pod względem rekrutacji. Z czego to wynika? Powodów jest kilka. Aktualnie, ogromne zapotrzebowanie firm na coraz to bardziej zaawansowane usługi IT, powoduje że programiści wcale aktywnie nie szukają pracy, bo z reguły już ją mają. Jak zatem trafić do kandydata?

Tutaj z pomocą mogą przyjść już nie branżowe portale, ale serwisy social media tj. Facebook, czy LinkedIn. Kontaktując się z potencjalnym kandydatem z odpowiednim doświadczeniem i kompetencjami, warto przede wszystkim wsłuchać się w jego oczekiwania, sposób i metodologię pracy. Na tej podstawie będzie można ocenić, czy dana osoba wpisuje w profil pracownika, którego aktualnie poszukujemy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wiedza i umiejętności to podstawa

- Choć doświadczenie w wielu przypadkach jest kwestią kluczową, zdarzają się zatrudnienia na stanowiska bez dłuższego stażu praktycznego. Tacy kandydaci najprawdopodobniej wykazali się twardą wiedzą techniczną i chęcią ciągłego rozwoju – zaznacza Aleksandra Szot, specjalista ds. PR w Transition Technologies, polskiej firmie informatycznej, zatrudniającej specjalistów IT w dziewięciu miastach Polski.

Branża IT ulega dynamicznym zmianom, dlatego nie wystarczy jedynie wykształcenie zdobyte w trakcie studiów. Niezbędna jest także chęć nauki i samorozwoju, zwłaszcza w zakresie niszowych technologii tj. Salesforce, czy Documentum.

W branży IT kluczową sprawą jest świeże spojrzenie i nacisk na innowacyjne rozwiązania. Dlatego dobrze jest zapytać kandydata jak zapatruje się na zawód, który wymaga ciągłej nauki, czy jest na bieżąco z nowościami, jakie książki i czasopisma czyta.

- Cenieni są także kandydaci, którzy nie boją się uczestniczyć w dodatkowych kursach np. szkoleniach Scrum Master, ISTQB, czy z zakresu zarządzania projektami – mówi Aleksandra Szot.

Jak znaleźć perłę?

Idealna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy kandydat przed rozmową rozezna się w działalności firmy i na spotkaniu ma coś dodatkowego do zaoferowania. Dlatego też, bardzo często zdarzają się sytuacje, gdy ktoś przychodzi z gotowym pomysłem na usprawnienie funkcjonowania działu albo z inicjatywą zupełnie nowego projektu. To powinien być sygnał dla pracodawcy, że ma wówczas do czynienia z osobowością proaktywną, która chce działać i ma na to plan.

Należy pamiętać, że proces rekrutacji jest sprawdzianem dla obydwu stron. Dobry kandydat podczas rozmowy o pracę też przeprowadza rekrutację, dlatego liczy się aktywny dialog i wzajemna ciekawość. Według badania Millennial Survey opracowanego przez firmę Deloitte, reputacja firmy w zakresie promowania innowacyjności to kluczowe kryterium uwzględniane przez 78 proc. respondentów pokolenia Y z całego świata. Dlatego też, aby przyciągnąć do siebie perłę IT, firma sama musi zaprezentować się jako miejsce pracy marzeń.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca w IT: Jak zrekrutować perłę w IT?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA