×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jak znaleźć pracę po pięćdziesiątce?

 • Autor: jm
 • 4 cze 2014 10:04

Zmieniamy pracę coraz częściej. Dynamiczny rynek sprawia, że przed wyzwaniem znalezienia nowego zatrudnienia stają także osoby w wieku 50+. Co zrobić, kiedy szukamy nowej pracy, a ostatni raz robiliśmy to kilka lub kilkanaście lat temu? Eksperci radzą jak znaleźć pracę w dojrzałym wieku.

Jak znaleźć pracę po pięćdziesiątce?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Wiek 50+ to doskonały czas by realizować się zawodowo - kobiety i mężczyźni w tym wieku, między innymi dzięki swojemu doświadczeniu i ustabilizowanej sytuacji życiowej, mogą być wartościowymi pracownikami w każdym sektorze gospodarki. Niezbędne jest jednak, by osoby te potrafiły pewnie poruszać się na rynku pracy i wiedziały jak skutecznie szukać nowej pracy. Jak powinny rozpocząć się te poszukiwania?

Wsparcie urzędów pracy

Warto zacząć od zarejestrowania się w najbliższym urzędzie pracy i zapoznania z dostępnymi ofertami. Urzędy pracy dysponują szeregiem narzędzi dedykowanych osobom w wieku 50+, które ułatwiają podnoszenie kwalifikacji i powrót do pracy. Oprócz pośrednictwa w znalezieniu nowej pracy, mogą pomóc w sfinansowaniu wybranego kursu lub studiów podyplomowych.

Każdemu zarejestrowanemu bezrobotnemu w wieku 50+ urząd pracy przygotowuje również indywidualny plan działania zmierzający do znalezienia zatrudnienia. Odwiedzenie urzędu pracy to jedynie pierwszy krok na drodze do znalezienia pracy. Niezbędne nam będzie również dobrze napisane CV.

Kluczowe elementy efektywnego CV

Oprócz tego, że CV musi zawierać poprawne dane adresowe i kontaktowe, nie może w nim zabraknąć również adresu mailowego - najlepiej, żeby składał się z imienia i nazwiska tak, aby nie był infantylny. W dokumencie powinno być również zdjęcie, najlepiej wykonane przez profesjonalnego fotografa. Nie należy umieszczać zdjęcia legitymacyjnego ani pochodzącego z rodzinnego albumu.

- CV nie może też być za długie. Osoby 50+ często posiadają już za sobą bogatą karierę i zasób doświadczeń, którymi mogą się pochwalić, jednak w takim wypadku wystarczy zrobić krótkie podsumowane na pierwszej stronie, aby osoba zapoznająca się z życiorysem mogła na pierwszy rzut oka uzyskać jasne informacje - mówi Grzegorz Załuski, trener biznesu, doradca, mediator BodyLanguage Institute Polska.

- Skupmy się na najważniejszych elementach drogi zawodowej - CV nie powinno przekraczać 2-3 stron tekstu. CV powinno być perfekcyjne - w celu wyeliminowania ewentualnych błędów, które mogą się wkraść do tekstu, dobrze jest poprosić znajomą osobę o przeczytanie i sprawdzenie poprawności dokumentu - dodaje.

CV należy przekazać do pracodawcy (najczęściej drogą elektroniczną), zapisane we właściwym formacie - najlepiej PDF, pozwalającym na zachowanie zamierzonego wyglądu dokumentu. Jeżeli nasz życiorys i doświadczenie zainteresuje potencjalnego pracodawcę, możemy spodziewać się zaproszenia na rozmowę.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Jak znaleźć pracę po pięćdziesiątce?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Stefan 2019-08-05 13:00:16

  Ogłoszenia o pracę z Polski i za granicy. Skrój sobie pracę na własną miarę - zobacz nasze oferty na etat, dla emeryta, studenta i dla wszystkich innych potrzebujących zatrudnienia w każdym wymiarze czasu. Portal pracy OGIDO to doskonała platforma dla pracodawców, którzy poszukują wykwalifikowanej kadry pracowników, pracowników fizycznych oraz tymczasowych.

 • haraf 2014-10-23 02:56:36

  Ja znalazlem prace tutaj pracujwpolsceinfo.pl - polecam, ta strona mi pomogla!

 • Ewa 2014-08-06 15:47:06

  Większych bzdur jak dotąd nie czytałam. Tak może wyglądać problem jedynie z perspektywy trzydziesto-, może czterdziestoletniej osoby zajmującej się HR. Z perspektywy osoby 50+ szukającej pracy tak różowo już nie jest. Nie ważne, że masz bogate doświadczenie zawodowe; nie ważne, że uzyskałaś dyplom studiów wyższych w czasach, kiedy jeszcze nie było prywatnych uczelni; nie ważne że jesteś dyspozycyjna, ważne jest jedno - nie zmienisz daty urodzenia. Mimo deklaracji składanych przez pracodawców, że nie ma kryterium wieku kandydata, w praktyce wygląda w ten sposób, że po ukazaniu się ogłoszenia o poszukiwaniu kandydata do pracy składam swoją ofertę i czekam. Ostatnio zauważyłam pewną tendencję: po kilku tygodniach od zamieszczenia np. na OLX.pl pierwszego ogłoszenia o rekrutacji ponownie ukazują się te same ogłoszenia o poszukiwaniu kandydata na te same stanowiska. Nie wiem co jest grane skoro w odpowiedzi na ogłoszenia pracodawcy otrzymują całą masę zgłoszeń. Jakie są stawiane faktycznie wymagania kandydatom i jakie proponowane warunki zatrudnienia, skoro nikt się nie kwalifikuje ani młody ani stary? A może złą praktyką staje się zatrudnianie na próbę - pracujesz bez wynagrodzenia przez krótki okres i wg pracodawcy nie nadajesz się i następny nabór kandydatów. I karuzela się kręci. To co się dzieje w ostatnich latach to czysta paranoja. Zastanawiam się, kto skorzystał na przeobrażeniach. Sama sobie odpowiadam, że chyba tylko ci, którym wcześniej nie bardzo chciało się pracować i kombinowali co by tu zrobić, aby się nie narobić a dobrze zarobić, no i wykombinowali dla siebie całkiem fajnie. Zapomnieli jednak o tym, że bez wsparcia mas nic by nie zdziałali a teraz całą resztę mają w "głębokim poważaniu".

 • Ann 2014-07-03 00:40:46

  najpierw powinny być karane ogłoszenia o pracę "szukamy do młodego zespołu". Jak siusiumajtka, która miała patologiczne problemy z rodzicami przyjmie osobę do pracy w wieku rodziców? a w PL około 80% rodzin to rodziny dysfunkcyjne

 • dr.Hajss 2014-06-08 18:34:28

  zgadzam sie, wiek 50+ to wspaniały czas jak wyżej napisano, ale dla dzisiejszych 20-30 latków - jak wejdą w strefę 50+ za 20 lat będzie już mam nadzieje rynek bardziej dojrzały i cywilizowany , rynek pracy. Dzisiejsi 50-60 latkowie najlepsze lata byli materiałem przejściowym poddawanym rożnym transformacjom i pomysłom, w większości od czapy, bez wiedzy i mentalności przyszłych 50 latków, Inne programy edukacyjne, inna świadomość procesów i zależności... taki senior_honey to dopiero przed nami, a dziś brak pomysłów i zużywanie funduszy eu na złudzenia postępu.. w większości przypadków. Pozdro

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA