- Autor: jm
- •4 cze 2014 10:04
Zmieniamy pracę coraz częściej. Dynamiczny rynek sprawia, że przed wyzwaniem znalezienia nowego zatrudnienia stają także osoby w wieku 50+. Co zrobić, kiedy szukamy nowej pracy, a ostatni raz robiliśmy to kilka lub kilkanaście lat temu? Eksperci radzą jak znaleźć pracę w dojrzałym wieku.

Wsparcie urzędów pracy
Warto zacząć od zarejestrowania się w najbliższym urzędzie pracy i zapoznania z dostępnymi ofertami. Urzędy pracy dysponują szeregiem narzędzi dedykowanych osobom w wieku 50+, które ułatwiają podnoszenie kwalifikacji i powrót do pracy. Oprócz pośrednictwa w znalezieniu nowej pracy, mogą pomóc w sfinansowaniu wybranego kursu lub studiów podyplomowych.
Każdemu zarejestrowanemu bezrobotnemu w wieku 50+ urząd pracy przygotowuje również indywidualny plan działania zmierzający do znalezienia zatrudnienia. Odwiedzenie urzędu pracy to jedynie pierwszy krok na drodze do znalezienia pracy. Niezbędne nam będzie również dobrze napisane CV.
Kluczowe elementy efektywnego CV
Oprócz tego, że CV musi zawierać poprawne dane adresowe i kontaktowe, nie może w nim zabraknąć również adresu mailowego - najlepiej, żeby składał się z imienia i nazwiska tak, aby nie był infantylny. W dokumencie powinno być również zdjęcie, najlepiej wykonane przez profesjonalnego fotografa. Nie należy umieszczać zdjęcia legitymacyjnego ani pochodzącego z rodzinnego albumu.
- CV nie może też być za długie. Osoby 50+ często posiadają już za sobą bogatą karierę i zasób doświadczeń, którymi mogą się pochwalić, jednak w takim wypadku wystarczy zrobić krótkie podsumowane na pierwszej stronie, aby osoba zapoznająca się z życiorysem mogła na pierwszy rzut oka uzyskać jasne informacje - mówi Grzegorz Załuski, trener biznesu, doradca, mediator BodyLanguage Institute Polska.
- Skupmy się na najważniejszych elementach drogi zawodowej - CV nie powinno przekraczać 2-3 stron tekstu. CV powinno być perfekcyjne - w celu wyeliminowania ewentualnych błędów, które mogą się wkraść do tekstu, dobrze jest poprosić znajomą osobę o przeczytanie i sprawdzenie poprawności dokumentu - dodaje.
CV należy przekazać do pracodawcy (najczęściej drogą elektroniczną), zapisane we właściwym formacie - najlepiej PDF, pozwalającym na zachowanie zamierzonego wyglądu dokumentu. Jeżeli nasz życiorys i doświadczenie zainteresuje potencjalnego pracodawcę, możemy spodziewać się zaproszenia na rozmowę.

KOMENTARZE (6)