PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Jak zatrudnić więźnia. Wyjaśniamy krok po kroku

Już ponad 52 proc. skazanych pracuje podczas odsiadywania kary w więzieniu. W firmie produkującej meble, na poczcie, tartaku, przy recyklingu, w branży samochodowej, miejskim hospicjum, zakładzie oczyszczania miasta czy na komendzie straży pożarnej. Jedni robią to za darmo, innym trzeba płacić. Nawet wtedy pracodawcy mogą liczyć na sporo korzyści. Tłumaczymy co trzeba zrobić, by zatrudnić więźnia.

Jak zatrudnić więźnia. Wyjaśniamy krok po kroku
Adobe Stock
REKLAMA

• Ponad 52 proc. osadzonych podczas odbywania kary pracuje. - Nigdy w historii III RP nie pracowało tylu skazanych – podkreślają w Służbie Więziennej. 

• Pracodawcy, którzy zdecydują się ich zatrudnić mogą liczyć na szereg bonusów. To m.in. zwrot części poniesionych kosztów, bezzwrotne dotacje lub nieoprocentowane pożyczki. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Najwięcej więźniów pracuje w branży budowlanej czy samochodowej. Czyli tam, gdzie brak rąk do pracy jest bardzo mocno odczuwalny.  

****

Z najnowszych danych (stan na 31 lipca 2017) przekazanych przez Służbę Więzienną wynika, że obecnie pracuje 35 719 osadzonych. W tym wynagrodzenie otrzymuje 14 578 osób (5783 u firm zewnętrznych). Zaś 21 141 osadzonych zatrudnionych było nieodpłatnie (prace na cele społeczne). Nadal największym pracodawcą w ich przypadku jest Służba Więzienna. Przy remontach, w kuchniach czy w pralniach SW zatrudnia około 60 proc. wszystkich pracujących więźniów. Jednak w ostatnich latach prywatne firmy czy samorządy także coraz chętniej szukają brakujących rąk do pracy w zakładach karnych.

Mimo sygnałów, jakie w ostatnich miesiącach do biura Rzecznika Praw Obywatelskich zgłaszali pracujący osadzeni – chodzi m.in. o bezpodstawne wycofanie z zatrudnienia poza terenem zakładu karnego – liczba pracujących osadzonych rośnie. - Nigdy w historii III RP nie pracowało tylu skazanych – podkreślają w SW. Obecnie jest to już 52,8 proc. wszystkich skazanych. Tymczasem na początku 2016 było to ok. 35 proc. Wzrost to efekt m.in. uruchomionego w zeszłym roku programu „Praca dla więźniów”.

źródło: sw.gov.pl
źródło: sw.gov.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jak zatrudnić więźnia. Wyjaśniamy krok po kroku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA