PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jak zachęcać do migracji i ściągnąć imigrantów? Region i pracodawcy stawiają ważne pytania

Poziom bezrobocia na w woj. śląskim spada, jednocześnie ujemne jest saldo migracji dla całego regionu, optymizmem nie napawają wskaźniki demograficzne. Efekt? W woj. śląskim brakuje ludzi. Pracodawcy mają coraz większy problem ze znalezieniem odpowiednich specjalistów. Co może pomóc uzdrowić sytuację? Migracja wewnętrzna, absolwenci szkół wyższych, a może imigranci?

Jak zachęcać do migracji i ściągnąć imigrantów? Region i pracodawcy stawiają ważne pytania
Poziom bezrobocia jest zróżnicowany. W Bytomiu czy Zawierciu nadal utrzymuje się się na poziomie 15 proc. (fot.mat.pras.)
REKLAMA

Kazimierz Karolczak, wicemarszałek województwa śląskiego podkreśla, że poziom bezrobocia w woj. śląskim spada. Zapewnia, że to dobry sygnał świadczący o rozwoju gospodarki oraz o wzrastającej liczbie miejsc pracy. - Pracownicy mogą się cieszyć, ponieważ coraz łatwiej można znaleźć pracę – mówi Karolczak.

Zwraca jednak uwagę, że poziom bezrobocia jest zróżnicowany. W Bytomiu czy Zawierciu nadal utrzymuje się się na poziomie 15 proc. - Mamy jeszcze wiele do zrobienia – mówi Karolczak. - Żeby utrzymać potencjał rozwojowy drugiego największego rynku pracy w Polsce pracodawcy będą jednak musieli się bardziej angażować i podejmować strategiczne decyzje – czy konkurować poziomem wynagrodzeń, czy ściągać pracowników z zagranicy – dodaje.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kazimierz Karolczak, wicemarszałek województwa śląskiego (Fot. PTWP)
Kazimierz Karolczak, wicemarszałek województwa śląskiego (Fot. PTWP)

Również Magdalena Sweklej, dyrektor z departamentu rynku pracy z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że sytuacja w woj. śląskim jest bardzo dobra, jeśli spojrzeć na dane przedstawiające region na tle innych województw.

- Bezrobocie utrzymuje się na poziomie 9,2 proc. Również odsetek młodych pozostających bez pracy jest stosunkowo niski – ocenia Sweklej.

- Ważne, by wspierać działania podnoszące kompetencje pracowników, dostosowując je do potrzeb pracodawców. Robimy to za pomocą wsparcia staży, które młodym dają szansę na zdobycie doświadczenia, natomiast firmy mogą sprawdzić potencjalnego pracownika. Istotne jest także wspieranie kształcenia zawodowego – mówi.

Magdalena Sweklej, zastępca dyrektora Departamentu Rynku Pracy z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (Fot. PTWP)
Magdalena Sweklej, zastępca dyrektora Departamentu Rynku Pracy z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (Fot. PTWP)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Jak zachęcać do migracji i ściągnąć imigrantów? Region i pracodawcy stawiają ważne pytania

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Łukasz 2017-04-18 15:41:22

    Załóżcie stronę internetową w języku hiszpańskim przedstawiającą Polskę jako kraj mlekiem i miodem płynący. Napiszcie też że jest ujemny przyrost naturalny. Zapowiedzcie że przyjmiecie 3 mln imigrantów. Poczekajcie rok i już przyjedzie 500-800.000 z samego Meksyku, 700-900.000 z Brazylii, 250-450.000 z Wenezueli. Po dwóch latach może być już 1,3 mln Meksykanów 1,7 mln z Brazylii. Ci ludzie łatwo się zintegrują (katolicy) i pokażemy poprawnej politycznie Francji, Szwecji i Szwabii że Polacy też potrafią się "wzbogacić kulturowo" i nie potrzebują muzułmanów

  • Lech z Arabii 2016-12-05 15:48:56

    Jak sciagnac dobrych ludzi? na poczatek to ich nie tracic. Jak w Polsce czlowiek osiagnie wiek powyzej 40 to praktycznie nie ma szans na prace. Ja tak mialem, zrobilem doktorat w przemysle z oszczednosci energetycznych i stracilem przez to prace, pewnie over qualified. Znajac 2 jezyki biegle dostalem od zaraz prace ale w Afryce, bo w Polsce te wszystkie agencje posrednictwa pracy (jak H..., Michel ...inne smieszne) mocno wybrzydzaly. Jestem zadowolony cieplo, dobre uposazenie, rozwoj. Najgorsze jest to ze moje dzieci na to patrza. Corka konczy studia w Danii i powiedzila, ze jak ma ja taki los spotkac jak mnie to woli tam juz zostac. Nastepny w kolejce jest moj syn. Znajomi tez ta sciezke wybieraja. To temat establiszmentu w firmach w agencjach, dlatego mamy rzady populistyczne na calym swiecie i coraz mniej Polakow w Polsce.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA