Jak wygląda rynek pracy IT w Polsce i za granicą?

Statystyczny Polak przepracowuje około 40 procent swojego życia. W poszukiwaniu dobrze płatnej i interesującej posady jesteśmy gotowi zmienić miejsce zamieszkania nie tylko w obrębie kraju: 20 procent Polaków rozważa emigrację zarobkową.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak wygląda rynek pracy IT w Polsce i za granicą?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

7 maj 2015 10:06


Według danych raportu „Migracje zarobkowe Polakówi” przygotowanego przez Work Service aż 1/5 osób aktywnych zawodowo rozważa wyjazd do pracy za granicę w ciągu najbliższego roku. Połowa z nich to osoby w wieku 25-45 lat. Najsilniejszą reprezentację stanowią absolwenci: 25-34-latkowie.

Jako powód potencjalnego wyjazdu 84 procent respondentów podaje wyższe zarobki, a co trzeci – lepszy standard życia. Najbardziej pożądanymi kierunkami wyjazdu są Niemcy, Wielka Brytania oraz Holandia. Jak ogólne trendy emigracyjne mają się do rynku IT?

Czytaj też: Wojna na Ukrainie napędza rynek IT. Firmy szukają informatyków w Polsce

– Branża usług informatycznych należy do najdynamiczniej rozwijającego się sektora gospodarki, zatem – według powszechnie panującej opinii – „informatyk zawsze znajdzie pracę”. Faktycznie, absolwenci tych kierunków należą do najlepiej opłacanych pracowników i to właśnie w IT najwyraźniej widać tzw. rynek pracownika, gdzie to pracodawcy toczą zaciekłe boje o tych najlepszych w swoim fachu – mówi Sylwia Wieteska, HR Specialist w Hicron, firmie IT.

Czytaj też: Informatyk w szpitalu zarobi więcej niż lekarz?

Zarówno Główny Urząd Statystyczny jak i Eurostat cyklicznie publikują dane na ten temat kształtowania się popytu na specjalistów IT. Na ich podstawie Hicron przygotował najciekawsze wskaźniki dotyczące pracy w IT w kraju i Europie: gdzie popracujemy najdłużej I gdzie najbardziej brakuje informatyków?

Jak długo pracujemy? Polska a UE

W ślad za zwiększającymi się wymaganiami wobec pracy, zwiększa się także mobilność pracowników. Otwarte granice Europy umożliwiają jeszcze łatwiejsze podejmowanie pracy poza Polską w poszukiwaniu wyższego wynagrodzenia czy łatwiej dostępnej posady. Pracujemy coraz więcej i… coraz dłużej.

W Polsce na przestrzeni 10 lat czas aktywności zawodowej wydłużył się niemal o dwa lata (według danych z Eurostatii z 30,5 roku w 2003 do 32,3 w 2013). Choć mogłoby się wydawać, że znajdujemy się tym samym w czołówce pracowitych narodów Europy (przepracowujemy średnio 42% swojego życia), to jednak brakuje nam około trzech lat do unijnej średniej, która wynosi 35 lat.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.