Jak wygląda opolski rynek pracy?

W świetle badań Bilans Kapitału Ludzkiego rok 2014 był rokiem powrotu optymizmu wśród pracodawców. 17 proc. pracodawców deklarowało poszukiwanie pracowników (w opolskim 15 proc. pracodawców). Jakich pracowników szuka rynek?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak wygląda opolski rynek pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

6 lip 2015 20:07


Najwięcej pracodawców deklarujących problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników było w branży budowlanej i transportowej – wiosną 2014 r. prawie 9 na 10 spośród, szukających osób do pracy mówiło o trudnościach w rekrutacji.

Również w innym sektorze produkcyjnym – przemysłowym i górniczym – wielu pracodawców przyznawało się, że ma problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników.Wiosną 2014 r., w porównaniu do poprzednich lat badań, najbardziej zwiększyło się natężenie problemów rekrutacyjnych w sektorze opieki zdrowotnej i pomocy społecznej.

Czytaj też: Opole: Portal rekrutacyjny sprawi, że Polacy wrócą do pracy w kraju?

W układzie regionalnym wzrost zapotrzebowania na pracowników widoczny był praktycznie we wszystkich regionach. Największe wzrosty zanotowano w tych województwach, z których wcześniej pracodawcy wskazywali największe obniżenie popytu na osoby do pracy – głównie na południu kraju, w województwach: świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim i lubelskim (a także dolnośląskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim).

W 2014 roku w województwie opolskim, tak jak i w skali kraju nowych pracowników poszukiwali głównie pracodawcy z branży przemysłowej i górniczej (24 proc. wskazań) oraz z opieki zdrowotnej i pomocy społecznej (22 proc.).

Duże zapotrzebowanie na pracowników z branży przemysłowej wynika ze specyfiku rynku pracy w województwie opolskim, gdzie, od co najmniej 10 lat, najwięcej osób zatrudnianych jest w sekcji przemysłowej (około 25 proc.).

Czytaj też: 83,5 mln zł na aktywizację bezrobotnych w woj. opolskim

Jednak plany zatrudnieniowe w województwie opolskim były nieco odmienne, od tych obserwowanych dla całej Polski. W województwie opolskim pracodawcy z branży: budownictwo i transport, handel i gastronomia oraz edukacja poszukiwali nowych pracowników rzadziej niż w Polsce. W przypadku edukacji różnica ta wyniosła 8 p. p. W województwie opolskim, w porównaniu do całej Polski, wyższe zapotrzebowanie na pracowników zgłaszali pracodawcy z branży opieka zdrowotna i pomoc społeczna (7 p. p. różnicy).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.