Jak szukać pracy w sieci? Portale z ofertami pracy to nie wszystko

• Szukając pracy, łatwo jest przeoczyć najlepsze ogłoszenie.
• Źródłami wiedzy są nie tylko portale z ogłoszeniami, ale również strony branżowe, agregaty i serwisy społecznościowe.
• Robienie notatek pozwoli uniknąć kompromitacji w rozmowie z rekruterem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak szukać pracy w sieci? Portale z ofertami pracy to nie wszystko

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

26 sty 2016 8:35


– Rynek pracy podlega nieustannym zmianom, a wraz z nim ewoluują narzędzia pomagające znaleźć pracę. Tak jak kiedyś oczywistym działaniem byłoby sięgnięcie po drukowaną gazetę, dziś równie oczywiste wydaje się włączenie komputera i skorzystanie z internetu. Jego umiejętne wykorzystanie nie jest jednak takie proste, a nieznajomość przeszukiwania sieci może ograniczyć dostęp do najciekawszych ofert – mówi Katarzyna Świderska, konsultant ds. zatrudnienia w firmie doradztwa personalnego ManpowerGroup.

Jak szukać pracy w sieci?

Podstawowym, najbardziej popularnym sposobem jest sięgnięcie po serwisy z ofertami pracy i przeglądanie dostępnych tam ofert pod kątem konkretnej branży i lokalizacji, np. w branży IT na terenie Warszawy, lub z obszaru produkcji w województwie małopolskim.

W ten sposób dokonujemy też samodzielnego przeglądu lokalnego rynku pracy, zdobywając wiedzę na temat zawodów, na które jest w chwili obecnej największe zapotrzebowanie. Kto wie, czy uzyskane w ten sposób informacje, nie pokażą nam nowych możliwości. To jednak tylko jeden ze sposobów.

– Osobom poszukującym pracy przez internet doradzałabym uważne podejście do tematu i szukanie na różne sposoby, co zapewni dostęp do większej liczby ogłoszeń i pomoże znaleźć te najlepiej dopasowane do naszych oczekiwań – komentuje Katarzyna Świderska.

– W zależności od potrzeb, wyniki wyszukiwania można dodatkowo zawęzić określając preferowana przez nas formę zatrudnienia, poziom stanowiska, wymagany język, czy też zarobki brutto. Przy zaznaczaniu znajomości języka lub oczekiwanych zarobków, radziłabym jednak zachować ostrożność. Może zdarzyć się, że osoba wstawiająca ogłoszenie na portal zaznaczy nie wszystkie możliwe opcje. Wtedy oferta, która mogłaby nas zainteresować po prostu się nie pojawi. Selekcja po wynagrodzeniu też może okazać się ryzykowna. Ogranicza dostęp do części gorzej wycenianych ofert, tymczasem w praktyce, nasza kandydatura może okazać się na tyle interesująca, że pracodawca zdecyduje się ostatecznie umówić z nami na wynagrodzenie wyższe, niż planował – dodaje.

(Fot.: Flickr, Flazingo Photos, CC2.0) (Fot.: Flickr, Flazingo Photos, CC2.0)

Nie tylko portale z ofertami pracy

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.