Jak się targować, by jednocześnie rekrutować?

Dla pracodawców są dobrą okazją, by przyciągnąć najlepszych pracowników. Dla poszukujących pracy okazją na jej znalezienie. Targi pracy stają się coraz częściej miejscem wstępnych rekrutacji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak się targować, by jednocześnie rekrutować?

PODZIEL SIĘ


Autor: Karolina Kiszewska

27 mar 2013 15:07


Targi pracy to miejsce gdzie pierwszy raz dochodzi do spotkania z potencjalnymi pracownikami. To spotkanie rzutuje na dalszy przebieg procesu rekrutacyjnego. Choć nie jest równoznaczny z rekrutacją przeprowadzaną w firmie.

Najważniejsza jest rozmowa z zainteresowanymi, podczas której można przekazać wszystkie niezbędne informacje i wzbudzić dalsze zainteresowanie. Dlatego na targach pracy obecni są specjaliści, kierownicy konkretnych działów firmy, w których akurat przeprowadzany jest proces rekrutacyjny.

Atmosfera na targach pracy nie sprzyja jednak dłuższym dyskusjom, nie mówiąc już o rozmowach kwalifikacyjnych - takie praktycznie się nie odbywają. Na miejscu jest głośno, gwarno, przebywa się wśród tłumu ludzi.

Podczas targów nie zawsze jest obecny specjalista z danej firmy. Często na stoiskach są po prostu pracownicy firmy, którzy udzielają informacji i odpowiadają na zadawane pytania. Jednak nie mają oni możliwości przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem.

Na targi pracy często są wysyłane osoby z działu promocji. Nie mają one dostatecznej wiedzy i kompetencji, aby rekrutować pracowników już na miejscu. Są odpowiedzialne za zupełnie inne rzeczy. Chyba, że prowadzimy rekrutację pracowników na konkretne stanowiska. Wtedy są obecni kierownicy danych działów - tłumaczy Agnieszka Włoszczyna, kierownik działu PR w Grupie 3S.

Po udzieleniu kandydatowi informacji oraz wyczerpujących odpowiedzi na zadane pytania, można poprosić go o złożenie CV bezpośrednio na stanowisku. Większość firm jednak woli, gdy zainteresowani przesyłają swoje dokumenty drogą elektroniczną. Dane mogą znaleźć na materiałach promocyjnych rozdawanych przez firmy.

- Podczas targów pracy kandydaci mogą składać CV bezpośrednio na naszym stoisku. W czasie rekrutacji zostaje również uruchomiony specjalny adres mailowy, pod który zainteresowani mogą wysyłać swoje dokumenty. Obsługą skrzynki mailowej zajmuje się jedna osoba, która po pierwszym przejrzeniu napływających dokumentów, dokonuje wstępnej selekcji, po czym przesyła dane już do dyrektorów konkretnych działów - przedstawia Agnieszka Włoszczyna.

Nie ma różnicy w jaki sposób kandydat dostarczy swoje dokumenty do firmy - czy zostawi je bezpośrednio na targach pracy, czy prześle drogą elektroniczną. Wszystkie są traktowane równorzędnie.

Osoba odpowiedzialna za selekcję CV sprawdza w pierwszej kolejności, czy kandydat spełnia wszystkie niezbędne wymagania. Następnie posegregowane dokumenty są przesyłane do dyrektorów konkretnych działów. To oni podejmują kluczowe decyzje z kim chcą się umówić już na konkretną rozmowę kwalifikacyjną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.