PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jak rekrutować w 2021 roku? Krótki kurs wariantów i ich koszty

Pomyłki w czasie rekrutacji to spory problem dla firmy. Jak ich uniknąć? Konieczny jest dobry plan i analiza kosztów.

Jak rekrutować w 2021 roku? Krótki kurs wariantów i ich koszty
Nietrafione rekrutacje to strata czasu i pieniędzy, tym większa im wyższy poziom stanowiska, które pracodawca pragnie obsadzić. (Fot. Pixabay)
REKLAMA
 • Według raportu International Business Report firmy Grand Thornton, 60 proc. dużych i średnich firm w Polsce ma problemy ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.
 • Nietrafione rekrutacje to strata czasu i pieniędzy - tym większa im wyższy poziom stanowiska, które pracodawca pragnie obsadzić.
 • Jak tego uniknąć i zoptymalizować koszty? Najważniejsze: trzeba mieć plan i dokładną analizę kosztów.

Dość często problemy rekrutacyjne pojawiają się podczas poszukiwań osób na stanowiska menedżerskie oraz specjalistyczne w firmach produkcyjnych, handlowych i usługowych średniej wielkości, tzn. zatrudniających około 60 osób. W takich bowiem przedsiębiorstwach procesami rekrutacyjnymi, a niejednokrotnie również administracją i kwestiami kadrowymi, zajmuje się jedna lub maksymalnie dwie osoby.

Dokładniej prześwietlili to eksperci Grupy Pracuj. W raporcie „HR-owca portret własny” podali, że zdecydowana większość ankietowanych HR-owców pracuje na stanowiskach specjalistycznych. Silną obecność ma tu też grupa menedżerów i kierowników. Najczęściej zarządzają oni zespołami liczącymi maksymalnie 5 osób - aż 63 proc. ankietowanych pracuje w takim dziale. 21 proc. badanych jest zatrudnionych w dziale składającym się z 6 do 10 osób, 13 proc. z 11 do 25 osób, a 3 proc. - z 26 i więcej osób.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kosztowne pomyłki

Prowadzenie rekrutacji wewnętrznymi zasobami wymaga poświęcenia czasu – nie tylko personelu HR, ale i menedżera, do którego zespołu poszukiwany jest pracownik. Sam proces prowokuje koszty, a nakładają się na nie straty biznesowe wynikające z wyboru niewłaściwego kandydata. Skutkiem błędów są nie tylko bezpośrednie finansowe obciążenia, ale też zaburzenia w funkcjonowaniu firmy, negatywne konsekwencje wizerunkowe czy niekorzystny wpływ na morale zespołu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Jak rekrutować w 2021 roku? Krótki kurs wariantów i ich koszty

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Marek K. 2021-01-05 10:14:19

  Bajki z mchu i paproci:)

  • To Państwo jest teoretyczne, niszczyli kapitalizm , demokracje , ludzie żyją w zakrzywionej rzeczywistości. Czas z patologicznym system skończyć! 2021-01-05 17:37:08

   ww.parlamentarny-Ziobro zapowiedział wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego Ziobro został osamotniony na polu nieszczycenia Polskiego Sądownictwa, szuka poparcia od Juli Przyłębskiej, lecz Jarosław Kaczyński posiada takie wpływy po herbatach,kwach i waleniu konia w ubikacji domu Sędzi Trybunału Konstytucyjnego .

 • R. 2021-01-04 22:23:59

  Bardzo bym chciał zobaczyć jak wyliczyli na 90 tys. koszty nieudanej rekrutacji osoby zarabiającej ponizej 6k. Chyba prezes musiałby taką osobę wdrażać

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA