Jak przygotować się do analizy psychometrycznej?

Dzisiaj procesy rekrutacyjne wyglądają inaczej, niż 10 lat temu – są bardziej rozbudowane i wymagają od kandydata zaprezentowania określonych kompetencji. Rekruterzy coraz chętniej wybierają nowoczesne formy rekrutacji i innowacyjne narzędzia HR, np. analizę psychometryczną
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak przygotować się do analizy psychometrycznej?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

8 wrz 2015 8:57


Kiedy rekruter poprosi cię o wzięcie udziału w analizie psychometrycznej twoją reakcją może być obawa i niechęć. Czy warto zgodzić się na taką analizę? Zdecydowanie tak. Wynik badania będzie informacją zwrotną, którą będziesz mógł wykorzystać podczas planowania swojego rozwoju.

Postaw na szczerość

Prawda jest taka, że do analizy psychometrycznej nie musimy przygotowywać się całymi dniami czy godzinami. Tutaj należy postawić na inne aspekty. Najważniejsze jest to, by odpowiadać szczerze i intuicyjnie. Nie powinniśmy za długo zastanawiać się nad odpowiedzią na pytania. Pierwsza myśl z reguły jest najcenniejsza i ma największą wartość.

Czytaj też: Psychometria w rekrutacji? To się opłaca

- Szczerość jest podstawą do otrzymania wiarygodnego wyniku badania. W analizie psychometrycznej nie powinno się podejmować próby kreowania swojego wizerunku. Narzędzie to pokaże, w którym momencie kandydat zaczyna konfabulować, by być postrzeganym jako inna osoba. Niestety takie działanie bardzo szybko może wyjść na jaw i nie ułatwi kandydatowi zrobienia dobrego wrażenia na pracodawcy – mówi Weronika Sierant, specjalista ds. rekrutacji w firmie Smart MBC.

Co ważne, nawet jeśli kandydatowi uda się wykreować swoją postać w oczach pracodawcy, sytuacja ta będzie miała poważne konsekwencje w dalszej pracy. Z biegiem czasu pracodawca dowie się, że zatrudnienie było pomyłką. Codzienność ujawni, że profil danej osoby nie pasuje do profilu stanowiska, które udało się jej zająć. Wówczas pracodawca poczuje się oszukany i zniechęcony wizją dalszej współpracy. W rezultacie pojawią się także problemy z wykonywaniem swoich obowiązków, które będą efektem nieodpowiedniego dopasowania pracownika do powierzonych zadań. Utrata zaufania firmy w tej sytuacji jest nieunikniona.

Źródło informacji o sobie samym

Największą wartością analizy psychometrycznej jest to, że przyniesie kandydatowi cenne źródło wiedzy o nim samym. Pokaże, w jakim środowisku będzie pracować mu się najlepiej i jak będzie w nim funkcjonować. Istotne jest to, w jaką rolę się wcieli – czy stanie się przywódcą czy może analitykiem. Informacje te są zasadnicze, ponieważ będą argumentem za tym, czy dana osoba spełnia oczekiwania struktury całego zespołu i czy poradzi sobie z zadaniami, jakie dedykowane są określonemu stanowisku pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.