Jak pracowników szuka BASF?

Za nieco ponad pół roku w Środzie Śląskiej ruszy należący do największego koncernu chemicznego na świecie, niemieckiego BASF, zakład produkcji katalizatorów. Pracę w nim znajdzie około 400 osób. Jak szuka się pracowników do takiego zakładu, czy były z tym problemy, dlaczego rekrutacja pierwszych zaczęła się niemal dwa lata przez uruchomieniem produkcji mówi Sylwia Szmidt, szef działu HR w BASF Polska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak pracowników szuka BASF?

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Dariusz Malinowski)

wnp.pl

10 paź 2013 14:32


BASF buduje w Środzie Śląskiej duży zakład, w którym pracę znajdzie około 400 osób. Pierwsza partia produkcyjna ma pójść pierwszego kwietnia 2014 roku. Czy już szukacie pracowników? A jeśli tak to dlaczego tak wcześnie?

- Na początku rekrutowaliśmy kadrę kierowniczą. Dzięki temu osoby decyzyjne w nowopowstającej fabryce same mogą brać aktywny udział w dalszym procesie rekrutacji i dzięki temu mają wpływ na tworzenie przyszłych zespołów. Ponadto istotnym elementem w budowaniu profesjonalnej kadry w Środzie Śląskiej są szkolenia z zakresu procesów i technologii, czyli z wiedzy, którą ze względu na specyfikę naszej branży, poza naszą firmą trudno zdobyć, a te szkolenia wymagają czasem kilkumiesięcznej inwestycji.

Czytaj też: Nowa fabryka BASF zatrudni 400 osób

Czyli będziecie kształcić ich do własnych potrzeb?

- Tak. Jak do tej pory spośród 51 zatrudnionych osób, każda jest kierowana na profesjonalne szkolenie z zakresu produkcji katalizatorów, logistyki, pracy laboratoriów czy bezpieczeństwa i utrzymania ruchu. Procesy, które nasi nowi pracownicy poznają w innych zakładach firmy będziemy chcieli odzwierciedlić u nas. Na pewno niektóre z nich ulegną zmodyfikowaniu uwzględniając nasze lokalne wymagania i specyfikę produkcji.

Przy bezrobociu powyżej 10 proc. chyba nie mieliście państwo problemów ze znalezieniem pracowników o wysokich kompetencjach?

- Szukając kandydatów na stanowiska kierownicze i specjalistyczne nie ograniczaliśmy się jedynie do województwa dolnośląskiego, lecz werbowaliśmy również osoby w dużej mierze z województwa wielkopolskiego i lubuskiego, a nawet w mniejszym stopniu z mazowieckiego. Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że potrzebowaliśmy wiele osób o bardzo specjalistycznych umiejętnościach. Mogę jednak powiedzieć, że faktycznie pomimo naszych wysokich wymagań nie mieliśmy większych problemów ze znalezieniem odpowiednich osób.

Chcę jednocześnie podkreślić, iż podczas rekrutacji na pozostałe stanowiska skupiamy się głównie na województwie dolnośląskim i aż 55% nowej kadry pochodzi właśnie z tego regionu.

A kiedy rozpoczną się poszukiwania pracowników na te bardziej szeregowe stanowiska?

- Jak pan słusznie zauważył pierwsza partia produkcyjna będzie uruchomiona z początkiem kwietnia 2014. Do tego czasu musimy zarówno uruchomić linie produkcyjne jak i przeszkolić personel. Dlatego pracowników produkcyjnych będziemy potrzebować już z początkiem 2014 roku, a rekrutacja rozpocznie się niebawem.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.