Jak Polacy mogą skorzystać na Brexicie?

• Jeśli Wielka Brytania wystąpi z Unii Europejskiej, korporacje mające centrale na Wyspach mogą przenieść się do jednego z krajów unijnych.
• Polska jest jednym z najatrakcyjniejszych kierunków.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak Polacy mogą skorzystać na Brexicie?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

23 cze 2016 12:40


Utrudniony dostęp do pracy i ograniczenie zasiłków socjalnych dla imigrantów będą barierą emigracyjną głównie dla pracowników szeregowych. Specjaliści i menedżerowie pracujący na Wyspach w krótkim czasie mogą nie odczuć skutków wystąpienia Wielkiej Brytanii z unijnych struktur na tyle, aby wrócić do Polski.  

– Średnia i wyższa kadra ekspertów i menedżerów pracujących w Wielkiej Brytanii nie patrzy na emigrację przez pryzmat wsparcia socjalnego. Nie zagraża im nagła utrata znacznej części środków i przywilejów, która mogłaby zmotywować ich do powrotu do Polski. Chociaż nie ma jeszcze szczegółowych scenariuszy zmian w dostępnie do pracy dla imigrantów, będzie to proces wieloletni. Z perspektywy polskiego specjalisty i menedżera bardziej istotnym przyczynkiem do powrotu może być dalszy wzrost wynagrodzeń na krajowym rynku pracy – komentuje Artur Skiba, prezes Antal.

Według danych GUS w maju 2016 średnie wynagrodzenie brutto w Polsce było o 4 proc. wyższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

– Najważniejsze czynniki decydujące o popularności polskich ekspertów w Wielkiej Brytanii to kompetencje i poziom wynagrodzenia. Nie zmieni się to, nawet jeśli z uwagi na potencjalny Brexit bariera rozpoczęcia pracy z powodów formalnych będzie trudniejsza. Konieczność zdobycia pozwoleń o pracę najdotkliwiej odczują freelancerzy. Najmniej – osoby zatrudnione na etatach. Pracodawcy, nie mogąc pozwolić sobie na ich utratę, będą z własnej inicjatywy starać się o załatwienie formalności – wyjaśnia Aleksandra Kujawa, ekspert rynku pracy Antal IT Services.

Miejsca pracy się znajdą

Najciekawsza sytuacja w wypadku przegłosowania Brexit może mieć miejsce w branży IT. Eksperci z tego sektora nie boją się emigracji – według badania Antal IT@PL międzynarodowe doświadczenie ma w swoim CV co trzeci kandydat. To oraz wysoki poziom kompetencji sprawia, że to modelowi „eksportowi pracownicy”. Jednocześnie na polskim rynku pracy sektor IT to rynek kandydata. Ekspertów i menedżerów IT brakuje, firmy muszą toczyć walkę o talenty. Gdyby Brexit przekonał ich do powrotu do kraju, sytuacja ta mogłaby się zmienić. To jednak mało prawdopodobny scenariusz.

– Zapotrzebowanie na specjalistów IT w Polsce jest ogromne i, nawet jeżeli Brexit przekona część emigrantów do powrotu, nie będzie problemu z zagospodarowaniem wracających kandydatów. Co więcej, szacujemy, że w wypadku wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wiele amerykańskich i azjatyckich korporacji, które mają tam swoje centralne, zdecyduje się na przeniesienie siedziby do jednego z krajów unijnych. Polska już teraz jest atrakcyjnym miejscem do rozwoju usług, możemy więc oczekiwać przypływu nowych inwestycji i kolejnych miejsc pracy, zarówno w branży IT jak i w innych segmentach – podsumowuje Aleksandra Kujawa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.