Jak naprawdę wygląda praca pośrednika nieruchomości?

Okazuje się, że to, co tak silnie zakorzeniło się w wyobrażeniu Polaków o pracy na rynku nieruchomości, stanowi tylko część prawdy o jednym z najbardziej intratnych zawodów. Jakie są mity, a jakie fakty?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak naprawdę wygląda praca pośrednika nieruchomości?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

1 kwi 2014 15:43


Z tego, że zawód doradcy ds. nieruchomości nie należy do najłatwiejszych, zdają sobie sprawę wszyscy. Jednak o tym, że polega on na czymś więcej niż tylko wykonywanie telefonów, umawianie się na spotkania i ściskanie z uśmiechem na twarzy ręki nabywcy nowego mieszkania - pamięta niewielu.

W Wielkiej Brytanii profesja pośrednika nieruchomości oznacza wysoki prestiż, porównywalny z usługami notarialnymi w naszym kraju. Jednak w Polsce przez wiele lat pokutowało stereotypowe przekonanie o wątpliwej potrzebie tego typu świadczeń na rynku.

Poza tym profesja ta nieśmiało wkroczyła na polski rynek dopiero przed kilkoma laty, przeżywając po drodze wysokie wzloty (w czasach, gdy popyt na nieruchomości przewyższał podaż) i bolesne upadki (gdy sytuacja odwróciła się a na rynku nastał zastój). Obecnie jednak daje się odczuć wyraźne zainteresowanie uczestnictwem doradcy ds. nieruchomości przy podejmowaniu bodaj jednej z największych życiowych decyzji.

Zapracowani Polacy poszukują fachowego wsparcia, które przyspieszy i zdejmie z nich ciężar związany z formalnościami, co doceniają pozostawiając niemałe wynagrodzenie w rękach pośredników. Ta sytuacja przekłada się również na zwiększenie liczby miejsc pracy w branży nieruchomości, która rozbudza emocje w myśl zasady „gdzie jest klient, tam jest i pieniądz".

Stereotypowo nie znaczy prawdziwie

Rynek nieruchomości opiera się w głównej mierze na sprzedaży, dlatego w oczywisty sposób i zawód pośrednika czerpie ze specyfiki zawodu sprzedawcy. Ze względu na obrót mieniem o sporej wartości materialnej, wskazane są w nim znajomość technik negocjacyjnych oraz umiejętność finalizowania transakcji, którą nabywa się wraz z doświadczeniem.

Jednak te cechy to jedynie baza, na której doradca ds. nieruchomości organizuje całokształt swojej pracy, opierającej się na prowadzeniu analiz rynkowych i stałym kontakcie z ludźmi w różny sposób związanymi z branżą.

Doradztwo polega nie tylko na wyszukiwaniu i prezentowaniu ofert spełniających określone wymagania, ale obejmuje też szereg innych obowiązków, jak przewidywanie rozwoju nieruchomości oraz efektywności inwestowania, monitorowanie rynku, kompletowanie dokumentów, a także kontakt z rzeczoznawcami, prawnikami, zarządcami czy współudział w zawieraniu transakcji.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

6 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

ADC Nieruchomości 2017-03-30 14:30:24

Chcesz szybko i korzystnie sprzedać lub wynająć mieszkanie? Zgłoś się do nas, oferujemy wsparcie sprzedaży. Odwiedź nas na adc-nieruchomosci.pl

Alek 2015-06-18 14:34:38

Jedna z najlepiej działających firm na rynku nieruchomości i warto spróbować. Nowy standard we Wrocławiu, a przerobiłem przynajmniej 5 agencji.

Mark 2015-04-21 18:42:14

Dobre stawki, przyzwoity procent, rzeczowi i pomocni ludzie. W przypadku niełatwej branży jaką są nieruchomości INDEPRO mogę zdecydowanie polecić. MZ