Jak napisać CV, by przykuć uwagę rekrutera?

Proces rekrutacyjny jest procesem sprzedaży, w trakcie którego powinniśmy odpowiednio się wypromować – tak, aby przyszły pracodawca został oczarowany naszą osobą i nie chciał nikogo innego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak napisać CV, by przykuć uwagę rekrutera?

PODZIEL SIĘ


Autor: Konrad Gniadek

29 lis 2015 9:41


CV nie jest życiorysem zawodowym, co oznacza, że nasze doświadczenia stanowią pewną bazę, którą musimy opisać w kontekście oferty, na jaką aplikujemy. Dlaczego jest to takie istotne? Często w ogłoszeniach znajdują się niezrozumiałe dla kandydatów wymagania. Co więcej, czasami są wręcz bezzasadne. Przykładem może być wymóg przepracowania kilku lat w konkretnej organizacji, przy konkretnych projektach. Przyjmuje się, że podczas aplikacji na dane stanowisko kandydaci powinni spełniać wszystkie wymogi zawarte w ogłoszeniu.

Jednak jak pokazuje rynkowa praktyka, wcale tak nie jest, a na stanowiska młodszych specjalistów czy menedżerów aplikują osoby z różnym doświadczeniem – zaczynając od tych, którzy nie spełniają żadnych wymagań, poprzez osoby z gigantycznymi ambicjami i wysokim poczuciem własnej wartości, kończąc na kandydatach, którzy faktycznie spełniają profilowe oczekiwania.

Pracownicy "overqualified"

Jest jeszcze grupa osób „overqualified”, czyli tych z kwalifikacjami dużo wyższymi niż oczekiwane. Każda z grup, nieuwzględniona przy rekrutacji, czuje się poszkodowana, jednak jeżeli ktoś po rozmowie usłyszy od rekrutera, że jest overqualified, mogłoby to stanowić element dyskryminacyjny.

Z perspektywy rekrutera wiem jednak, że najczęściej odrzucenie takiej kandydatury znajduje swoje odzwierciedlenie w wynagrodzeniu, jakie jest planowane na tym stanowisku. Zdarzy się też, że potencjalny pracodawca z góry zakłada, że nie będzie mógł zaproponować odpowiedniego zakresu obowiązków, a zatem w pełni nie wykorzysta potencjału drzemiącego w kandydacie, co w dalszej perspektywie może oznaczać jego odejście, gdyż nie będzie miał możliwości rozwoju zawodowego.

Potencjalne zarobki

Poziom wynagrodzenia jest bardzo rzadko sygnalizowany w ogłoszeniach – z przeróżnych powodów. Dlatego też osoba z kilkunastoletnim doświadczeniem w wielkich, międzynarodowych projektach raczej nie będzie rozpatrywana w procesie rekrutacji pod kątem stanowiska młodszego specjalisty.

Analizując ogłoszenie należy zwrócić uwagę na nasze kluczowe doświadczenia, wymagania wobec pracodawcy, poziom oczekiwanego wynagrodzenia.. A następnie przygotować CV w taki sposób, aby szczególnie wyróżnić to, czego oczekuje pracodawca.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.