×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polska Grupa Górnicza, zwolnienia: Jest regulamin zwolnień grupowych emerytów

  • Autor: PAP/AT
  • 8 cze 2016 12:13

• Zarząd Polskiej Grupy Górniczej (PGG) przyjął regulamin zwolnień grupowych.
• W ramach zwolnień w najbliższym czasie z pracy w spółce ma odejść 286 pracowników, którzy nabyli uprawnienia emerytalne.
• Docelowo w tej formie odejść ma nawet 600 osób, które nie zdecydowały się na emeryturę.

Polska Grupa Górnicza, zwolnienia: Jest regulamin zwolnień grupowych emerytów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Rezygnacja z pracy osób, które mają uprawnienia emerytalne, była jednym z postulatów poruszanych podczas negocjacji porozumienia społecznego, poprzedzającego przekazanie z początkiem maja kopalń Kompanii Węglowej do Polskiej Grupy Górniczej.

Procedura zwolnień grupowych została wszczęta w połowie maja. Teraz - jak poinformował w środę (8 czerwca) rzecznik PGG Tomasz Głogowski - zarząd przyjął regulamin zwolnień i formalnie wystąpi do związkowców o opinię w tej sprawie. Związki będą miały czas na jej wyrażenie do przyszłego tygodnia.

Wśród osób przewidzianych do zwolnienia są także związkowcy; według nieoficjalnych informacji jest to ok. 90 osób. Wcześniej część z działających w Kompanii związków deklarowała, że odejścia pracowników z uprawnieniami emerytalnymi powinny dotyczyć także związkowców. Niektóre związki zapowiadały jednak, że będą bronić swoich członków przed zwolnieniem.

Opinia związków nie jest dla pracodawcy wiążąca. PGG zamierza zwolnić tych związkowców z uprawnieniami emerytalnymi, którzy nie są chronieni ustawowo. W przypadku, gdy związkowcowi przysługuje ochrona przed zwolnieniem z mocy ustawy, odejście na emeryturę będzie zależało od jego woli.

Czytaj też: Polska Grupa Górnicza: Pracownicy są zainteresowani dobrowolnymi odejściami z osłonami socjalnymi?

Jak mówił w połowie maja prezes PGG Tomasz Rogala, odejście z pracy emerytów będzie procesem komplementarnym wobec tworzenia kopalń zespolonych, który ma uprościć strukturę firmy i poprawić jej efektywność. Do łączenia ze sobą kopalń ma dojść 1 lipca tego roku; wówczas z obecnych 11 kopalń PGG pozostanie pięć.

Obecnie kopalnie i centrala PGG zatrudniają w sumie ponad 32 tys. osób. Około 3,8-4 tys. pracowników może dobrowolnie odejść z firmy, korzystając z osłon socjalnych - zapisano to w porozumieniu poprzedzającym powołanie PGG. Osoby te miałyby odejść w tym i przyszłym roku; obecnie PGG sonduje zainteresowanie pracowników osłonami.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska Grupa Górnicza, zwolnienia: Jest regulamin zwolnień grupowych emerytów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA