Jacek Męcina: Zaczyna się rynek pracownika

Pracodawcom coraz trudniej obsadzać stanowiska w firmach, szczególnie te specjalistyczne. W 2016 r. bezrobocie może wynosić nawet 8 proc., co ma wpłynąć na jakość zatrudnienia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jacek Męcina: Zaczyna się rynek pracownika

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria.pl

21 wrz 2015 8:05


Bezrobocie w Polsce spada nieprzerwanie od początku ubiegłego roku. W styczniu 2014 wynosiło 14 proc. W sierpniu 2015 roku, jak podało ministerstwo pracy, o cztery punkty procentowe mniej.

– Sytuacja wygląda dobrze, bezrobocie jest na poziomie 10 proc. – podkreśla Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej. 

– Myślę, że jest pewne, że w następnym miesiącu będziemy mieli to upragnione jednocyfrowe bezrobocie. I w zależności od kondycji gospodarki oraz warunków pogodowych, bo tutaj aktywność w budownictwie jest istotna, jest szansa na to, że na koniec roku to bezrobocie będzie na poziomie 10 proc., a może nawet poniżej - dodaje.

Gospodarka pomaga

Systematyczny spadek bezrobocia związany jest z dobrą kondycją polskich firm. Miejsc pracy przybywa dzięki temu, że od lat Polska notuje systematyczny wzrost gospodarczy.

– Trzeba podkreślić, że po pierwsze gospodarka bardzo pomaga, czyli generuje miejsca pracy, a po drugie, że przedsiębiorcy odczytali ten sygnał, że kończy się taki swobodny dostęp do kapitału ludzkiego, dlatego mocniej inwestują w zatrudnienie – zwraca uwagę Jacek Męcina. 

– Dziś jest czas, żeby znaleźć najlepszych pracowników. Już w niektórych branżach mówi się o tym, że brakuje fachowców, a więc ta sytuacja stymuluje wzrost zatrudnienia i chcę podkreślić, że udało nam się w ciągu dwóch lat (w latach 2014-2015) utrzymać prawie 2-proc. spadek bezrobocia. To jest bardzo dobry wynik.

Dla rozwoju polskich firm nie widać na razie poważnych zagrożeń, więc wiceminister pracy ma nadzieję, że tempo spadku bezrobocia uda się utrzymać także w przyszłym roku.

Młodzi na rynku pracy

– To nie znaczy, że nie mamy problemów na rynku pracy, bo cały czas intensywnie staramy się pomagać ludziom młodym w łagodnym wchodzeniu na rynek pracy. Te nowe instrumenty, które dostarczyliśmy w ramach reformy rynku pracy, sprawdziły się doskonale. Rozwija się bardzo dynamicznie przedsiębiorczość młodych ludzi i to jest bardzo dobry sygnał, że wykorzystujemy te postawy przedsiębiorcze, dzięki czemu powstają bardzo ciekawe projekty. Bardzo konkurencyjne, często nastawione na realizacje różnych innowacyjnych usług - zauważa Jacek Męcina

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.