×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

IT pokazało, że polski rynek pracy jest atrakcyjny dla obcokrajowców

 • Autor: PAP/JP
 • 31 maj 2022 14:57

Przykład branży IT potwierdza, że polski rynek pracy może być atrakcyjny również dla obcokrajowców – uważa wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Wiceminister zapewnił, iż wprowadzone zmiany podatkowe służą temu, by więcej pieniędzy zostawało w kieszeniach obywateli.

IT pokazało, że polski rynek pracy jest atrakcyjny dla obcokrajowców
Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed (fot. PTWP)
REKLAMA
 • Stanisław Szwed uczestniczył we wtorek w Katowicach w ABSL Summit 2022 - to jedno z największych wydarzeń w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu, gromadzące największych w branży zagranicznych inwestorów, którzy stale rozwijają swoją działalność w Polsce.
 • Jak wynika z przedstawionego we wtorek raportu ABSL (ang. Association of Business Service Leaders - Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych), liczba zatrudnionych w tym sektorze w Polsce przekroczyła już 400 tys., a tylko w ub. roku przybyło 42 tys. nowych miejsc pracy.
 • W ocenie wiceministra Szweda dane zawarte w raporcie ABSL są jednym z wielu przykładów składających się na dobrą sytuację polskiego rynku pracy.

W Polsce jest 1714 centrów nowoczesnych usług biznesowych, z czego 72 proc. to przedsięwzięcia inwestorów zagranicznych z 46 krajów. Spośród ponad 400 tys. zatrudnionych, 55,4 tys. (13,8 proc.) to obcokrajowcy. W tej liczbie blisko 22 proc. stanowili Ukraińcy - jeszcze przed agresją Rosji na Ukrainę.

W ocenie wiceministra Szweda, dane zawarte w raporcie ABSL są jednym z wielu przykładów składających się na dobrą sytuację polskiego rynku pracy. "Mamy jedną z najniższych stóp bezrobocia w krajach Unii Europejskiej, 5,2 proc. (…). Dobry jest też wskaźnik wzrostu PKB, co potwierdza, że gospodarka się rozwija. To świadczy również o tym (…), że jednak inwestorzy zagraniczni inwestują u nas, są nowe miejsca pracy" - wyliczał wiceszef MRiPS.

"To pokazuje także, iż polski rynek jest rynkiem atrakcyjnym - dużo osób, szczególnie w branży IT, przyjeżdża z innych krajów i zatrudnia się u nas" - dodał Stanisław Szwed.

Nawiązując do dyskusji podczas jednego z paneli ABSL Summit wiceminister przyznał, że ze strony przedsiębiorców padają zarzuty dotyczące m.in. niestabilności prawa oraz chaosu we wprowadzaniu zmian - jak w przypadku Polskiego Ładu. "Trzeba jednak pamiętać, że zmiany, które wprowadzamy - choćby te dotyczące zmian podatkowych - idą w kierunku obniżania podatków, czyli pozostawienia większych środków w kieszeniach naszych obywateli, ale też obywateli innych krajów, którzy u nas pracują" - powiedział wiceminister.

Podkreślił, że przy wprowadzaniu Polskiego Ładu regulacje były na bieżąco weryfikowane i zmieniane - tak, by uporządkować sytuację. "To zmiana polegająca na dużym obniżeniu podatków, zmiana wprowadzona na niespotykaną dotąd w naszym kraju skalę" - ocenił Szwed.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: IT pokazało, że polski rynek pracy jest atrakcyjny dla obcokrajowców
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Ghhi 2022-06-01 06:31:43

  A kiedy firmy dzialajace w Polsce przyjma do wiadomości, ze jezykiem uzywanym w Polsce jest polski? W UK czy w Niemczech nikt nie przestawial calej komunikacji na polski dla mnie i kilku moich rodakow, wiec nie widzę powodu dla którego firmy dzialajace w Polsce maja komunikowac się z pracownikami po angielsku bo kilka % nie rozumie po polsku.

 • ola 2022-05-31 21:41:47

  jak nasz rynek pracy może być atrakcyjny dla obcokrajowców skoro nasi nie mają pracy wkurza mnie to że przed Polakiem teraz ważny jest obywatel ukrainy ja rozumiem że oni cierpią ale Polak w Polsce to priorytet

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA