PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Agencje mają problem? Firmy oburzają się, że nie rekrutują jak "za starych, dobrych czasów"

W dobie rynku pracownika coraz więcej firm zwraca się po pomoc do agencji zatrudnienia. Z jednej strony pracodawcy są świadomi, że sytuacja na rynku pracy jest trudna. Z drugiej strony zdarza się, że podczas współpracy z zewnętrznym rekruterem o tym zapominają. Bywa, że mimo argumentów, nie chcą słuchać rad i zmienić wskazanych elementów.

Agencje mają problem? Firmy oburzają się, że nie rekrutują jak "za starych, dobrych czasów"
Adobe Stock
REKLAMA
 • Większość pracodawców podejmuje z agencjami partnerską współpracę, wciąż jednak niemałą grupę tworzą ci, którzy nie rozumieją, jak pracują agencje.
 • W minionych latach, obfitujących w kandydatów, firmy przyzwyczaiły się do stawiania bardzo wysokich i złożonych wymagań, wypracowały nieraz bardzo skomplikowane procedury selekcyjne i niekoniecznie chcą obecnie tego wszystkiego się pozbywać.
 • Tymczasem sytuacja na rynku pracy zmieniła się diametralnie i agencje muszą włożyć sporo wysiłku, by przekonać kandydata do zmiany pracy.
 • O problemach rynku pracy dyskutować będziemy od 13 do 15 maja w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, pod patronatem PulsHR.pl. Serdecznie zapraszamy.

Jak mówi Paweł Gniazdowski, country manager w Lee Hecht Harrison DBM Polska, w przypadku pracowników liniowych (np. produkcji czy obsługi klienta), mamy do czynienia (w większości branż i regionów) z bezdyskusyjną przewagą popytu nad podażą rąk do pracy. Zatem polemiki z rekruterami jest niewiele - raczej zatroskanie, by umieli znaleźć kolejne źródła kandydatów.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku specjalistów i menedżerów. W minionych latach, obfitujących w kandydatów, firmy przyzwyczaiły się do stawiania bardzo wysokich i złożonych wymagań, wypracowały nieraz bardzo skomplikowane procedury selekcyjne i niekoniecznie chcą obecnie tego wszystkiego się pozbywać.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Wprawdzie nie jest tak, że w tej grupie stanowisk mamy popyt podobnie wysoki, co w grupie pracowników liniowych, ale jednak jest on wyższy niż 3-4 lata temu. Niektórzy profesjonalni rekruterzy mogą zatem być sfrustrowani i oceniać, że wymagania pracodawców nie przystają do realiów. Jako firma outplacementowa nieraz spotykamy się ze zniecierpliwieniem „naszych” kandydatów na uciążliwe procedury selekcji, które powodują zniechęcenie do samej firmy i oferty - w efekcie prowadzą do wyboru bardziej dostępnych i szybciej rozstrzygających się ofert - komentuje Paweł Gniazdowski.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Agencje mają problem? Firmy oburzają się, że nie rekrutują jak "za starych, dobrych czasów"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Basia 2019-03-23 13:15:40

  Problem jest wielopoziomowy. Folwarczność biznesu i prehistoryczne roszczeniowe podejście do rekrutacji ... to jedno. Niski poziom usług rekrutacyjnych świadczonych przez agencje ... to dwa. Trzy ... w działach wewnętrznych HR pracuje zbyt dużo dinozaurów z mentalnością z lat 90-tych. Cztery .... w Polsce nie szanuje się ludzi stąd tak wiele dyskryminacji na rynku pracy.

 • beta 2019-03-22 19:28:27

  jak pokazują realia i wzmiakują rozmówcy w artykule, w firmach osoby decydujące o rekrutacjach usztywniły swoje stanowiska, nie rejestrując, co się dzieje na rynku i w jaki sposób rozsądnie podchodzić do rekrutacji. Na rynku są interesujący kandydaci zarówno młodzi, jak i dojrzali. Szopuł w tym, że ta druga grupa nie jest brana pod uwagę - także przez firmy rekrutacyjne, które w większości też nie próbują uświadamiać klientom, że samymi młodymi k a ż d a firma n i e pociągnie

 • Marcin Sosnowiec 2019-03-22 09:51:07

  Liliana - Ty kobieto masz jaja żeby mówić o niewygodnych rzeczach. Pozdro

 • okm 2019-03-22 09:37:10

  Do "Gosia": agencje nie zatrudniają tylko udostępniają ludzi firmom. Skoro cały czas jest narzekanie starszych, że są dyskryminowani na rynku pracy to znaczy, że albo agencje za mało mają takich kandydatów albo to firmy ich nie akceptują.

 • Gosia 2019-03-21 17:34:44

  Witam Do nie agencji pracuje w agencji pracy i zatrudniamy osoby nawet +50 nie mamy uprzedzeń nawet starsze osoby. Liczy się chęć do pracy oraz zdrowie

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA