Inżynierowie cenią niezależność, dlatego wybierają kontrakty

Aż 15-20 proc. inżynierów to freelancerzy. Wśród elastycznych form współpracy, szczególnie popularne stają się kontrakty.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Inżynierowie cenią niezależność, dlatego wybierają kontrakty

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

1 lip 2015 13:10


Dawniej kontrakt bywał uważany za gorszą alternatywę umowy o pracę. Obecnie jednak postrzeganie takiej formy współpracy radykalnie się zmienia. Firma Bergman Engineering, która sama zatrudnia inżynierów oraz świadczy usługi rekrutacyjne dla firm związanych m.in. z produkcją i nowymi technologiami, notuje coraz większe zainteresowanie polskich inżynierów pracą na kontrakcie.

Nowe wyzwania dla inżyniera

Kontrakt nie musi dotyczyć pracy w obecnym miejscu zamieszkania. Inżynierowie stają się coraz bardziej mobilni – dla rozwoju kariery i wyższych zarobków gotowi są zarówno na przeprowadzkę do innego województwa, jak i na migrację za granicę, szczególnie do Niemiec lub państw Skandynawii. Z badania Bergman Engineering opublikowanego jesienią 2014 roku wynika, że aż 75 proc. inżynierów kontraktowych jest otwartych na propozycje zatrudnienia związane z relokacją.

Inżynierowie, którzy już wybrali pracę na kontrakcie podkreślają, że taka forma współpracy daje im większą niezależność. Kontrakt powoduje, że zarówno czas wykonywania pracy, jak i pozostałe warunki zatrudnienia są znacznie bardziej elastyczne niż w przypadku tradycyjnej umowy o pracę.

Kontrakty wiążą się z dużymi wyzwaniami dla inżynierów, ponieważ często kierowani są oni do specjalnych, unikalnych projektów wymagających uczestnictwa najlepszych specjalistów. Dzięki temu mogą oni sprawdzić się w różnorodnych i ambitnych przedsięwzięciach, co z kolei zapewnia pracę ciekawą i pozbawioną monotonii.

Bogate doświadczenia można zdobyć szczególnie wówczas, gdy kontrakty wiążą inżynierów nie bezpośrednio ze zleceniodawcami, ale z firmą zajmującą się specjalistycznym leasingiem pracowniczym. Jeden specjalista może być wtedy delegowany do różnych klientów i rozmaitych projektów.

Czytaj też: Kobieta inżynier musi ciągle walczyć ze stereotypami

Niewątpliwie argumentem, który często przechyla szalę korzyści na rzecz decyzji o podpisaniu kontraktu, jest kwestia wynagrodzenia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.