Inwestorzy obudzili się i chcą tworzyć tysiące miejsc pracy. Gdzie?

W pierwszej połowie tego roku Łódzka SSE wydała w sumie 36 zezwoleń na działalność - 34 inwestorów (jeden otrzymał trzy zezwolenia) zadeklarowało utworzenie niemal 2400 miejsc pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Inwestorzy obudzili się i chcą tworzyć tysiące miejsc pracy. Gdzie?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

7 lis 2014 13:34


- Takiego wyniku jeszcze nie było. W tym roku nie planujemy już wydawać zezwoleń, bo w tej chwili jesteśmy w trakcie zmian przepisów o Specjalnych Strefach Ekonomicznych - mówi prezes ŁSSE, Tomasz Sadzyński.

Z 36 inwestycji, 10 ulokowanych zostanie w Łodzi, a firmy stworzą w mieście 700 miejsc pracy. Według Sadzyńskiego rozwijają się branże: AGD, kosmetyczno-farmaceutyczna oraz BPO i IT. 19 zezwoleń otrzymały firmy, które już działają w regionie i zdecydowały się na kolejne inwestycje.

- To trend, który utrzymuje się od dwóch-trzech lat. To pokazuje, że przedsiębiorcy dobrze się tu czują, rozwijają biznes i kolejne projekty - zaznacza Sadzyński.

Czytaj też: Nawet 5,7 tys. nowych miejsc pracy w SSE w Mielcu

Jako przykład podaje firmę Barry Callebaut - światowego potentata w produkcji słodyczy, który rozbudowuje łódzki zakład produkujący czekoladę. W przyszłym tygodniu na Nowym Józefowie zostanie wmurowany kamień węgielny pod inwestycję.

Firma, która jest obecna w Łodzi od prawie 20 lat powiększy swoje hale produkcyjne i zainstaluje dwie dodatkowe linie technologiczne do produkcji czekolady białej i deserowej. Szacowany koszt inwestycji to ponad 95 mln zł, a dzięki niej powstanie co najmniej 80 nowych miejsc pracy (do końca 2016 r.). Inwestor zadeklarował też utrzymanie zatrudnienia - w sumie 172 pracowników - przez okres pięciu lat.

Sadzyński przyznaje, że choć łódzka SSE nie prowadzi obecnie bezpośrednich rokowań z kolejnymi inwestorami dot. wydania zezwoleń, to prowadzi ponad 20 projektów inwestycyjnych, które są zaawansowane w różnym stopniu.

Czytaj też: Airbus Helicopters jest zainteresowany Łodzią. Firma liczy na świetnych fachowców

- Mamy projekty, w których przedsiębiorcy czekają tylko, jak się zmienią przepisy i będziemy wtedy ogłaszali rokowania, ale mamy projekty, nad którymi pracujemy i staramy się pokazać inwestorom lepsze warunki niż np. w Turcji, Bułgarii czy Rumunii - podkreśla szef strefy.

Wszystkie przetargi dot. nowych tegorocznych zezwoleń rozstrzygnięto z końcem czerwca, przed zmniejszeniem pomocy publicznej, na jaką mogą liczyć inwestorzy w ŁSSE. Na terenie woj. łódzkiego strefa miała dotąd najwyższą dopuszczalną pomoc publiczną - mały inwestor wchodzący do niej mógł odliczyć od podatku 70 proc. nakładów inwestycyjnych, średni - 60 proc., a duży - 50 proc. Od 1 lipca duży inwestor może liczyć na 35 proc. zwolnienia, średni - 45 proc., a mały - 55 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.