Innowacyjne firmy potrzebują więcej pracowników

Innowacyjne firmy, tzw. Nowoczesna Gospodarka, zwiększają zatrudnienie znacznie szybciej niż cały rynek. W III kw. tego roku ta grupa przedsiębiorstw odnotował wzrost zatrudnienia o 3,92 proc. przy 1,2 proc. spadku na rynku pracy. Na koniec roku zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce ma wzrosnąć o 5 proc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Innowacyjne firmy potrzebują więcej pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (WGK)

wnp.pl

23 paź 2013 12:02


Przedsiębiorstwa zaliczane do Nowoczesnej Gospodarki to liderzy w swoich branżach, innowacyjne, elastyczne, korzystające z zaawansowanych technologii, często z kapitałem zagranicznym.

Wyznaczają trendy na rynku, a dane i kierunki ich rozwoju można traktować jako prognozę np. na rynku pracy. Według analizy ADP Polska pt. „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q3 2013” awangarda gospodarki zwiększyły zatrudnienie o 3,92 proc. wobec analogicznego okresu ubiegłego roku, podczas gdy ogół przedsiębiorstw badanych przez GUS w tym samym czasie odnotował regres: zatrudnienie spadło o 1,2 proc.

Co więcej rozwój Nowoczesnej Gospodarki nabrał tempa – zwiększyła się dynamika tworzenia miejsc pracy.

– Polski biznes znajduje się obecnie w stanie zawieszenia, wciąż ostrożnie podchodząc do inwestycji i wzmocnień kadrowych. Na tym tle Nowoczesna Gospodarka wyraźnie się wybija – z kwartału na kwartał systematycznie zwiększa zatrudnienie przynajmniej o kilka procent. Przedsiębiorstwa tzw. Nowoczesnej Gospodarki mają świadomość, że biznesowych problemów nie rozwiązuje się zamrażając inwestycje i zawieszając decyzje. Innowacyjne firmy usprawniają swoją działalność, inwestują, wzmacniają portfolio usług i produktów, otwierają się na zagraniczne rynki, ściągają najlepszych specjalistów – wszystko po to, aby pozyskać nowych klientów i w konsekwencji rozwijać biznes. Podtrzymuję prognozy dotyczące 5-proc. wzrostu zatrudnienia na koniec 2013 r. – komentuje Dariusz Terlecki, dyrektor sprzedaży i marketingu ADP Polska, pomysłodawca i jeden z autorów polskiej edycji raportu.

Większy wzrost zatrudnienia odnotowano w dużych firmach Nowoczesnej Gospodarki (powyżej 500 pracowników) niż w mniejszych podmiotach (poniżej 500 pracowników). Choć tendencja ta utrzymuje się od półtora roku, z każdym kwartałem różnice są coraz mniejsze. Zachowanie awangardy biznesu to sygnał, że cała gospodarka zaczyna nabierać obrotów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.