PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Innowacje zmieniają rynek pracy. Takie będą nowoczesne zawody przyszłości

Digitalizacji i technologiczne innowacje doprowadziły do całkowitego przeobrażenia rynku pracy. Pojawiają się nowoczesne zawody, bez których firmy nie sprostają wyzwaniom ery cyfrowej i Przemysłu 4.0. Kogo najbardziej poszukują pracodawcy i jakie będą zawody przyszłości?

Innowacje zmieniają rynek pracy. Takie będą nowoczesne zawody przyszłości
Adobe Stock
REKLAMA
  • Technologiczne innowacje doprowadziły do całkowitego przeobrażenia rynku pracy.
  • Według raportu Uniwersytetu Oksfordzkiego 47 proc. dzisiejszych zawodów zniknie w ciągu 25 lat.
  • Trzeba jednak podkreślić, że proces digitalizacji stwarza jednocześnie zupełnie nowe szanse. Na rynku pracy wciąż pojawiają się zawody, bez których firmy nie sprostają wyzwaniom.

Według Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), do 2022 r. w wyniku automatyzacji zniknie 75 milionów miejsc pracy. Te same prognozy przewidują pojawienie się na globalnym rynku pracy nawet 133 milionów nowych stanowisk. Będzie to rezultatem nowych możliwości biznesowych, wynikających z rozwoju technologicznego i rosnącej dostępności najnowszych rozwiązań.

Nowe zawody będą związane z kompetencjami cyfrowymi

Potrzebni będą nie tylko automatycy, programiści i inżynierowie, którzy będą wdrażać oraz utrzymywać pracę systemów informatycznych i robotów, lecz również eksperci dziedzin, które dzisiaj jeszcze nie istnieją. Z każdym rokiem na rynku pracy będą pojawiały się kolejne obszary specjalizacyjne, zaliczane do tzw. zawodów przyszłości. Możemy się spodziewać, że będą to profesje związane z analizą danych, transformacją cyfrową, automatyzacją, sztuczną inteligencją, a także środowiskiem internetowym.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Maciej Noga, przewodniczący Rady Nadzorczej w Grupie Pracuj, uważa, że z punktu widzenia historii nie mamy do czynienia z niczym nowym. Zawody znane naszym dziadkom już dawno odeszły w niepamięć, za to pojawiły się kolejne, w dużej mierze powstałe z uwagi na rozwój technologii.

- Nie da się ukryć, że większość z nowo powstających zawodów będzie związanych z kompetencjami cyfrowymi. Mocniej niż znajomość np. języków programowania czy obsługi maszyn, na przyszłość pracy wpływać będzie jednak zdolność korzystania z urządzeń technologicznych i nauki nowych narzędzi. Będzie też coraz mocniej rosnąć rola osób o dużych umiejętnościach miękkich, zdolnych do pracy w zespole i wymiany wiedzy z innymi profesjonalistami - mówi Noga.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Innowacje zmieniają rynek pracy. Takie będą nowoczesne zawody przyszłości

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Ellie 2020-06-26 17:26:39

    Nie zawsze studia są dobrym wyborem. Ja np. zdecydowałam się na szkołę policealną Studium Pracowników Medycznych i Społecznych i uczę się na kierunku technik dentystyczny. Miałam już praktyki w Hiszpanii, które były genialne. Skończę szkołę i będe mogła pracować w zawodzie ;)

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA