PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Informatyzacja. Polskie firmy mają trudności z zatrudnianiem specjalistów

W Polsce brakuje programistów, a firmy z branży IT mają problem ze znajdowaniem odpowiednich pracowników - tego typu zdania nie przypadkiem powtarzają się niczym mantra, kiedy mowa o rynku pracy. Co zatem powinni zrobić pracodawcy, aby było im łatwiej pozyskiwać specjalistów? Jednym z rozwiązań jest lepsze dostosowanie procesu rekrutacyjnego do oczekiwań kandydatów.

Informatyzacja. Polskie firmy mają trudności z zatrudnianiem specjalistów
Ilość etatów dla programistów i informatyków rośnie jak na drożdzach. (fot.:pexels.com)
REKLAMA

Na początku tego roku branża IT miała zapotrzebowanie na mniej więcej 50 tys. programistów. Pod koniec roku będzie ono jeszcze większe, ponieważ rynek IT rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Wynika to z postępującej cały czas cyfryzacji, jak również inwestycji firm technologicznych, które tworzą u nas centra kompetencyjne czy badawczo-naukowe. Inwestorów zachęcają relatywnie niskie koszty prowadzenia biznesu w naszym kraju, a także wysoka jakość pracowników - w rankingu konkursu programistycznego TopCoder polscy specjaliści IT zajmują trzecie miejsce na świecie.

Trudności firm z zatrudnianiem programistów nie wynikają jednak jedynie z tego, że jest ich w naszym kraju za mało. Problemem często jest też to, że prowadzone procesy rekrutacyjne nie są adekwatne do oczekiwań kandydatów. Nierzadko składają się one z kilku etapów, są bardzo skomplikowane, a na wyniki trzeba czekać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Wiele osób to zniechęca i nie chcą one brać w takich procesach rekrutacyjnych udziału.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Gdyby procesy rekrutacyjne były krótsze bądź zdalne, co na polskim rynku jest już widoczne, większość specjalistów byłaby chętna do rozmowy z pracodawcami. Aktualnie mamy rynek kandydata, więc to firmy powinny się dostosować do pracowników, a nie odwrotnie - mówi Szymon Płodowski, consultant IT Tech w firmie HRK.

Pracodawcy, którzy nie potrafią znaleźć odpowiednich programistów, mogą skorzystać z pomocy firm rekrutacyjnych. Mają one szerokie sieci kontaktów i wyspecjalizowane narzędzia, dzięki czemu jest im łatwiej docierać do dobrych kandydatów. W obecnych czasach bardzo ważną rolę w rekrutacji odgrywają też media społecznościowe, które ułatwiają dostęp do potencjalnych pracowników. Wiele firm ciągle nie zdaje sobie z tego sprawy. Nowym trendem w Polsce jest natomiast organizowanie hakatonów, czyli specjalnych konkursów, podczas których programiści rozwiązują postawione przed nimi zadanie i rywalizują o miano najlepszego. Dla pracodawców są one świetną okazją do wypatrzenia utalentowanych osób, które można później zatrudnić.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Informatyzacja. Polskie firmy mają trudności z zatrudnianiem specjalistów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA