Informatyku... daj się znaleźć

Według szacunków konsultantów agencji doradztwa personalnego Experis nadal ok. 80 proc. pracowników IT nie posiada kont na serwisach zawodowych, 70 proc. natomiast pozostaje pasywnych zawodowo, w ogóle nie korzystając z żadnych form kontaktu z pracodawcami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Informatyku... daj się znaleźć

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

30 paź 2013 12:07


Przedsiębiorcy z ograniczonymi zasobami oraz metodologią działania mają niewielkie szanse na dotarcie do któregokolwiek z przedstawicieli tych grup. Utrudnienie tego kontaktu działa również na niekorzyść samego kandydata, który zamyka przed sobą drogę do lepiej płatnych i ciekawszych ofert pracy.

- Rynek pracy w sektorze IT jest bardzo zróżnicowany i wbrew ogólnej opinii, nie każdy reprezentant grupy zawodowej z tej branży jest kandydatem rozchwytywanym przez pracodawców - zauważa Michał Kapinos, Business Manager IT w agencji doradztwa personalnego Experis.

- W myśl zasady mówiącej, że łatwiej jest szukać pracy będąc zatrudnionym, nie należy zwlekać z założeniem swojego profilu zawodowego w sieci. Bycie dostępnym i łatwym do znalezienia to atut również dla tych, którym posiadane kompetencje pozwalają na szybkie znalezienie nowego zatrudnienia. Dzięki temu zyskują oni dostęp do najnowszych procesów rekrutacyjnych prowadzonych przez liderów sektora IT, zwiększają szansę na awans, wyższe zarobki, a także pracę przy ciekawych projektach z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii - wyjaśnia przedstawiciel Experis IT.

Otwartość kandydata na kontakt z rekruterem nie tylko stanowi dla niego dostęp do atrakcyjnych ofert, ale również buduje w oczach potencjalnego pracodawcy wizerunek osoby otwartej, komunikatywnej, posiadającej kompetencje miękkie, które są cenione na współczesnym rynku pracy, zwłaszcza w przypadku stanowisk kierowniczych lub wymagających pracy w zespole.

Zdają sobie z tego sprawę dojrzali pracownicy branży IT, obeznani z zasadami działania rynku pracy. W bardziej świadomy sposób przedstawiają oni posiadaną wiedzę oraz doświadczenie, eksponując atuty i czerpiąc z tego korzyści. Z kolei ich młodsi stażem koledzy mniej jeszcze zdają sobie sprawę z możliwości, jakie zapewnia aktywna obecność na rynku pracy oraz otwartość na kontakt z wyspecjalizowanymi agencjami doradztwa personalnego.

Po części wstrzymują się przed takim krokiem ze względu na brak doświadczenia. Tymczasem w przypadku absolwentów informatyki warto wymienić w CV lub profilu zawodowym projekty zrealizowane na studiach lub też te rozwijane hobbistycznie. Często może to okazać się wystarczające, by stać się potencjalnym kandydatem

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.