Imigranci wypełniają na polskim rynku pracy lukę. Ale jest problem

Polska potrzebuje lepszej polityki imigracyjnej, w tym skutecznego systemu informacji o potrzebach rynku pracy oraz edukowania tak imigrantów, jak i Polaków po to, by zapobiegać dyskryminacji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Imigranci wypełniają na polskim rynku pracy lukę. Ale jest problem

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 lis 2014 18:51


Cudzoziemcy wypełniają na polskim rynku pracy lukę, która powstaje w związku z wyjazdem Polaków np. na Zachód.

- Migranci przyjeżdżając do Polski, przywożą ze sobą nie tylko walizkę, ale też nowe umiejętności, zdolności, nowe spojrzenie i na pewno warto to spożytkować - mówi Anna Rostocka z Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji.

Czytaj też: Imigranci mogą być ratunkiem dla polskiego rynku pracy

Jak dodaje, z potencjału tkwiącego w migracji warto korzystać, bo może on przyczynić się do rozwoju gospodarczego kraju.

Zaznacza jednak, że do tego, by tak się stało, potrzebna jest dobrze zorganizowana polityka migracyjna i poszanowanie praw cudzoziemców.

Z kolei dyrektor polityki migracyjnej MSW, Monika Prus podkreśla, że Polska jest zainteresowana migracjami i powinna imigrantów przyjmować, ale tak, żeby to było z obopólną korzyścią. Jak wyjaśnia, chodzi m.in. o to, by zapobiegać imigracjom nielegalnym oraz by pozyskiwać tych cudzoziemców, którzy mogą wnieść swój wkład w rozwój naszego kraju.

Czytaj też: Do pracy za granicę. Dlaczego ludzie decydują się na emigrację zarobkową?

Jak zaznacza, część zadań stoi w tym zakresie przed Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. - Trzeba ustanowić bardziej skuteczny system pozyskiwania informacji o potrzebach rynku pracy, bo na dzień dzisiejszy mamy wiedzę na temat tego, jakie zawody są deficytowe, jakie nadwyżkowe, jaka jest sytuacja w urzędach pracy, ale tak naprawdę gdyby ktoś się zapytał, w jakich dziedzinach potrzebujemy imigrantów, to ten obraz jest niepełny - tłumaczy.

Według niej kolejnym istotnym wyzwaniem jest zapewnienie zarówno Polakom jak i przebywającym w Polsce cudzoziemcom możliwości aktywizacji zawodowej oraz dostosowywania się do potrzeb rynku pracy. - Dalszy krok to określenie, jak zachęcać imigrantów do przyjazdów do pracy w Polsce - dodaje.

Czytaj też: Cudzoziemcy pracują u nas na czarno. PIP chce z tym walczyć

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.