Ile zarabiają specjaliści od podatków i windykacji?

To oni zajmują się w firmach podatkami i windykacją. Ile zarabiają i co należy do ich obowiązków? Dowiecie się z raportu płacowego AG Test HR.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ile zarabiają specjaliści od podatków i windykacji?

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

www.raportplacowy.pl

16 paź 2014 5:01


Jak wynika z wiosennej edycji badania wynagrodzeń Advisory Group TEST HR, średnie miesięczne wynagrodzenie specjalisty ds. podatkowych wynosi 5955 zł brutto.

25 proc. zatrudnionych na tym stanowisku może liczyć na zarobki przekraczające 6856 zł brutto miesięcznie, a co czwarty spec od podatków może liczyć co miesiąc na nie więcej niż 5130 zł brutto.

Czytaj też: Nawet 286 godzin rocznie poświęca na podatki przedsiębiorca w Polsce

W porównaniu do zarobków wykazywanych w jesiennej edycji raportu AG Test HR średnie miesięczne wynagrodzenie osób odpowiedzialnych za prowadzenie rozliczeń podatkowych firmy oraz współpracę z firmami doradztwa podatkowego wzrosło o 398 zł.

Czytaj też: Szwajcaria chce wyższych podatków dla firm zatrudniających imigrantów

Średnie miesięczne wynagrodzenie specjalisty ds. windykacji wynosi obecnie 3323 zł brutto (w jesiennej edycji raportu kwota ta wynosiła 3356 zł brutto). Co czwarty zatrudniony na tym stanowisku może liczyć na wynagrodzenie nie mniejsze niż 3908 zł brutto i dla 25 proc. nie przekracza ono 2561 zł brutto.

 

Do zadań specjalistów ds. windykacji należy realizowanie procedur kontroli i windykacji należności drogą telefoniczna lub mailową.

– Zasadniczą kompetencją, która różnicuje specjalistów ds. podatkowych i ds. windykacji, jest poziom wykształcenia zakładany jako minimalny na danym stanowisku pracy. W obu wypadkach wymagane jest wykształcenie wyższe, jednak specjalista ds. podatkowych powinien mieć wiedzę kierunkową – zgodną z zakresem zadań wykonywanych na stanowisku pracy – mówi Maria Kaszyńska z AG Test HR.

– Poza tym jego wiedza powinna być nieustannie aktualizowana ze względu na zmieniające się regulacje podatkowe, a zatem od kandydata wymaga się mobilizacji oraz pozytywnej postawy wobec kształcenia ustawicznego – dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.