Koszt finansowanego przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej wyszkolenia kontrolera ruchu lotniczego w Polsce to mniej więcej 200-250 tys. euro na osobę - powiedział we wtorek szef PAŻP Janusz Janiszewski. Agencja zatrudnia 617 kontrolerów.

"Z powodu koronawirusa, w PAŻP od 15 marca ub.r. do dnia dzisiejszego żaden pracownik nie stracił pracy. W praktyce utrzymaliśmy ten poziom zatrudnienia, który był w 2019 r. Był to jeden z naszych najważniejszych celów, aby nie stracić wysoko wykwalifikowanego personelu, którego wyszkolenie jest pracochłonne, długotrwałe i bardzo kosztochłonne" - powiedział we wtorek Janiszewski podczas posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury poświęconego sytuacji w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa ruchu lotniczego. Podkreślił, że PAŻP finansuje koszty szkolenia kontrolerów ruchu lotniczego w Polsce, "to jest mniej więcej 200-250 tys. euro na jedna osobę".
PAŻP jest jedyną w kraju instytucją szkolącą oraz zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. PAŻP odpowiada też za zarządzanie polską przestrzenią powietrzną oraz za infrastrukturę lotniczą. Agencja sprawuje nadzór m.in. nad systemem radarowym, urządzeniami nawigacji lotniczej, systemami łączności i systemami wspomagającymi lądowanie. Zatrudnia 617 kontrolerów ruchu lotniczego. Według danych agencji koszty osobowe stanowią 65 proc. jej całego budżetu.
Janiszewski odniósł się także do medialnych doniesień odnośnie kwestii bezpieczeństwa w zapewnieniu kontroli ruchu lotniczego. "Polskie niebo jest bezpieczne" - zapewnił posłów Janiszewski. "Polska i Polska Agencja Żeglugi Powietrznej obecnie jest w gronie najwyżej ocenianych pod względem bezpieczeństwa europejskich agencji żeglugi powietrznej" - dodał.
Jak mówił, od 2014 r. PAŻP prowadzi intensywne prace w celu poprawy poziomu bezpieczeństwa. "W 2015 r. rozpoczęliśmy proces rewizji planu skuteczności działania, czyli biznesplanu dla Agencji" - tłumaczył. Przyznał, że brakowało pieniędzy na rozwój bezpieczeństwa. "Od 2015 r. dokonaliśmy gigantycznego skoku w zakresie poziomu bezpieczeństwa, poziomu systemu zarządzania bezpieczeństwem w PAŻP, w Polsce" - podkreślił Janiszewski.
"W 2015 r. poziom dojrzałości systemu zarządzania bezpieczeństwem PAŻP - który jest nadzorowany i weryfikowany obligatoryjnie m.in. przez Eurocontrol - był na najniższym możliwym poziomie, czyli A. Dzięki wytężonej pracy i inwestycjom, jakie dokonaliśmy w zakresie polityki i celów bezpieczeństwa, 2020 r. to poziom D" (tj. najwyższy - PAP) - powiedział. Jak dodał, PAŻP jest na najwyższym poziomie D także jeśli chodzi o promowanie bezpieczeństwa i kulturę bezpieczeństwa.

KOMENTARZE (0)