IBM zainwestuje w Katowicach

W sierpniu w Katowicach zostanie otwarte Centrum Dostarczania Usług IBM - poinformowali we wtorek przedstawiciele koncernu i Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Na początku zatrudnienie znajdzie tam 400 osób, a docelowo nawet 2 tysiące.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

IBM zainwestuje w Katowicach

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Puls Biznesu

4 cze 2013 13:46


ZAKTUALIZOWANA: "Polska to najważniejszy dla IBM kraj Europy Środkowo-Wschodniej. Lokujemy tu inwestycje i będziemy to robić nadal" - zapewnił na konferencji prasowej dyrektor generalny IBM na Polskę i kraje bałtyckie Ales Bartunek.
Przypomniał, że centrum, które ma ruszyć w Katowicach, będzie drugim takim obiektem IBM w Polsce - w 2009 r. koncern otworzył podobny ośrodek we Wrocławiu. Ponadto w Krakowie działa centrum usług finansowo-księgowych IBM, a w kilku innych miastach koncern ma swoje biura.

"Nowe centrum zajmie się dostarczaniem usług dla klientów na całym świecie, ale szczególnie w Europie" - powiedział dyrektor. Wyjaśnił, że koncern zdecydował się na otwarcie centrum właśnie w Katowicach ze względu na wykwalifikowaną kadrę i liczne w tym regionie uczelnie wyższe. Wyraził nadzieję, że IBM będzie z nimi blisko współpracować.

Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk ocenił, że decyzja IBM o otwarciu centrum usług w Katowicach jest szansą na ucieczkę regionu do przodu z przemysłu ciężkiego do sfery innowacji i wysokich technologii. Podobnego zdania był prezydent Katowic Piotr Uszok.

"To najważniejsze wydarzenie dla Katowic w tym roku, a może nawet w ciągu kilku ostatnich lat. (...) Otwiera miasto na nowoczesny biznes" - powiedział.

Centrum w Katowicach ma być w pełni sprawne w 2015 r.

Prezes PAIiIZ Sławomir Majman przytoczył dane, że Polska jest na trzecim miejscu wśród krajów, gdzie firmy chcą lokować tego typu inwestycje, a wyprzedzają nas tylko Indie i Chiny. Poinformował, że w naszym kraju działa ok. 370 centrów dostarczania usług, w których zatrudnienie znalazło 130 tys. osób.

Wskazał również, że obecnie Agencja zajmuje się 156 projektami inwestycyjnymi, z których połowa dotyczy tzw. biznesu intelektualnego, czyli m.in. centrów dostarczania usług, czy projektów naukowo-badawczych. Zdaniem Majmana oznacza to, że inwestorzy doceniają potencjał naszego kraju i nie chcą w Polsce już wyłącznie montować swoich produktów, ale także projektować i tworzyć nowe.

IBM jest światowym koncernem wytwarzającym zaawansowane technologie informatyczne obejmujące systemy komputerowe, oprogramowanie, systemy sieciowe, pamięci masowe i rozwiązania z zakresu mikroelektroniki. W 2012 roku pracownicy firmy IBM zarejestrowali w Stanach Zjednoczonych 6478 patentów. Zapewniło jej to, po raz dwudziesty z rzędu, pierwszą pozycję na liście najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw.

W 2010 r. IBM otrzymał 31,5 mln zł rządowego grantu oraz 85 mln zł unijnego wsparcia na rozbudowę ośrodka we Wrocławiu. Dziś zatrudnia ponad 3 tys. osób, w tym ok. 2,8 tys. z wykształceniem wyższym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.