PARTNERZY PORTALU

HR w wirtualnym świecie. Covid-19 jedynie przyspieszył zmiany

Ok. 70 proc. firm, biorących udział w badaniu Lee Hecht Harrison Polska, odpowiedziało, że wszystkie rekrutacje prowadzone są online. Z kolei ok. 23 proc. badanych określa, że zdalnie realizuje się do 30 proc. rekrutacji. Tak przebiegają dziś również onboarding oraz szkolenia.

HR w wirtualnym świecie. Covid-19 jedynie przyspieszył zmiany
Wywiady online za pomocą platform czy aplikacji do wideokonferencji po angielsku z globalnym kierownictwem i w dziedzinie HR stosuje 21 proc. firm. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Jak zauważa Piotr Kuron z LHH Polska, już od dawna obserwujemy, że wstępne etapy selekcji odbywają się w coraz większej mierze zdalnie (telefonicznie lub online).
  • Inaczej sytuacja wygląda przy rozmowach finalnych - w tym przypadku decydują osobiste preferencje menedżerów - wciąż większość osób na wysokich stanowiskach weryfikuje kandydatów w rozmowach osobistych.
  • W trakcie rekrutacji zdalnych najchętniej wybieranym narzędziem jest telefon. Część osób korzysta również ze Skype'a, Microsoft Teams lub LinkedIn.

Z najnowszej edycji badania Lee Hecht Harrison Polska (maj 2020) wynika, że w przypadku prawie 20 proc. firm rekrutacje prowadzone są bez zmian - w skali jak zaplanowano. Rekrutuje się w branży IT, FMCG, Centrach Usług Wspólnych oraz finansach. Podobne wnioski uzyskano w pierwszej edycji badania. W kwietniu pandemia nie pokrzyżowała planów rekrutacyjnych w ponad 20 proc. firm - również w branży IT, FMCG oraz Centrach Usług Wspólnych.

- Na drugim biegunie są firmy, które w całości zawiesiły lub odwołały projekty rekrutacyjne. To 26 proc. ankietowanych - głównie z branż produkcyjnej i automotive. 23 proc. przedsiębiorstw przyznaje, że zawieszono lub odwołano ponad połowę rekrutacji. Prawie 10 proc. firm zawiesiła lub odwołała około 1/4 wszystkich zamierzonych rekrutacji. 13 proc. firm zawiesiło lub odwołało około połowy wszystkich projektów – mówi Katarzyna Pawłowska, ekspert Lee Hecht Harrison Polska.

Prawie 8 proc. ankietowanych wskazuje, że w firmie nie było trwających czy zaplanowanych rekrutacji.

Jeśli chodzi o poziom stanowisk, na jakie rekrutuje się obecnie, 51 proc. to stanowiska specjalistyczne i eksperckie (głównie IT, FMCG, produkcja); ponad 30 proc. - wakaty z poziomu operacyjnego. Stanowiska menedżerskie stanowią 25 proc., a dyrektorskie - 7 proc. Na wszystkie wymienione poziomy stanowisk rekrutuje się w przypadku 6 proc. firm.

Rekrutacja po nowemu

Jako główny powód wstrzymania lub zawieszenia rekrutacji wskazano niepewność co do przyszłych potrzeb biznesowych firmy (68 proc.) - to akurat spójne z wynikami kwietniowej edycji badania.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: HR w wirtualnym świecie. Covid-19 jedynie przyspieszył zmiany

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA