PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Rekrutacja, polecenia pracownicze: Rekomendacje nie tylko wewnątrz firmy

  • Autor: jm
  • 27 lut 2017 14:04

• Co czwarta aplikacja pozyskiwana przez pracodawcę w ramach programu poleceń rekrutacyjnych to finalnie zatrudnieni kandydaci.
• Redukcja kosztów rekrutacji kadry specjalistycznej wynosi prawie 70 proc., a retencja pracowników po okresie próbnym aż 98 proc. – wynika z danych firmy ShareHire.

Rekrutacja, polecenia pracownicze: Rekomendacje nie tylko wewnątrz firmy
Adobe Stock
REKLAMA

- Żyjemy w epoce cyfrowych społeczności. Dowód? Najwięcej noclegów zapewnia firma, która nie posiada żadnych hoteli (Airbnb - przyp.red.), a głównym źródłem informacji, które otrzymujemy na co dzień, są media niezatrudniające ani jednego dziennikarza. Rewolucja społecznościowa nie ominęła także obszaru HR, i mam tutaj na myśli coś więcej niż korzystanie w celach rekrutacyjnych z kanałów social media czy potencjału pracowników - mówi Marcin Giełzak, wiceprezes firmy ShareHire, zajmującej się outsourcingiem programów poleceń rekrutacyjnych.

Według niego, nowoczesny pracodawca powinien budować jak najszerszą społeczność, składającą się nie tylko z obecnych pracowników, ale też ze stażystów, rekruterów czy fanów marki w kanałach social media.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Nawet 20 tys. zł dla pracownika za rekomendację kandydata

- Te wszystkie grupy można mobilizować do tego, aby stawali się rekruterami i dostarczali wartościowych kandydatów. Warunki, na jakich zaangażujemy społeczność w rekrutację, powinny być wygodne i korzystne dla obu stron. Społecznościowy rekruter poleca, kiedy chce i kogo chce, w dodatku nie trudząc się przy tym zbytnio. Firma natomiast płaci za efekt, jakim jest zatrudnienie - wyjaśnia Giełzak.

Z raportu amerykańskiej platformy rekrutacyjnej Jobvite „Recruiter Nation Survey” wynika, że zdaniem aż 78 proc. rekruterów najbardziej efektywnym sposobem pozyskiwania wartościowych kandydatów do pracy są polecenia.

Bez ograniczeń

Programy poleceń w firmach mogą być realizowane na dwa sposoby. Pierwszy to znane i wykorzystywane przez firmy od kilku lat systemy rekomendacji wewnętrznych adresowane tylko do pracowników danej firmy – tzw. programy poleceń pracowniczych. W tym modelu pracodawca zaprasza zatrudnione osoby do wskazania kandydatów, którzy mogliby zapełnić istniejące wakaty. Zwyczajowo przedsiębiorstwa przewidują nagrody za udane polecenia. W zależności od możliwości i preferencji, nagrodami mogą być gratyfikacje finansowe, rzeczowe albo czysto symboliczne.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rekrutacja, polecenia pracownicze: Rekomendacje nie tylko wewnątrz firmy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA