Headhunter dzwoni - warto go wysłuchać

• Pierwszy kontakt z headhunterem spotyka się często z niechęcią potencjalnego kandydata.
• Tymczasem nierzadko jest to szansa na rozwój albo przynajmniej poznanie sytuacji na rynku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Headhunter dzwoni - warto go wysłuchać

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

6 kwi 2016 12:33


Zdaniem Alicji Kaczmarskiej z firmy doradztwa personalnego HRK, rozmowa z rekruterem zbyt często jest utożsamiana z brakiem lojalności wobec pracodawcy.

– Kiedy kontaktuję się z potencjalnym kandydatem, w celu przedstawienia mu szczegółów realizowanego projektu rekrutacyjnego, często słyszę „dziękuję, ale mam pracę”, „dziękuję, nie szukam pracy – zauważa Alicja Kaczmarska.

Tymczasem ten pierwszy kontakt może być szansą na rozwój, na poprawę warunków zatrudnienia, czy po prostu poznaniem rynku. Może również przyczynić się do oceny własnych możliwości, kompetencji czy wersyfikacji wizji rozwoju zawodowego.

Jeżeli rekruter kontaktuje się z kandydatem oznacza to, że ma ku temu powody. Najczęściej wynika to z dobrej pozycji kandydata na rynku lub wysokiej oceny jego kompetencji. Wówczas kandydat może dokonać weryfikacji, czy faktycznie obecna praca pomaga mu się rozwijać czy blokując jego rozwój, zatrzymuje go w miejscu.

– Podejmując rozmowę z rekruterem może on dokonać penetracji rynku pracy i dowiedzieć się między innymi, czy oferowane mu wynagrodzenie jest na odpowiednio wysokim poziomie. Osoba, która przez dłuższy czas nie zmieniała pracy, najczęściej nie orientuje się w wymaganiach stawianych na konkretnych stanowiskach ani w wynagrodzeniach oferowanych kandydatom o podobnym profilu. Posiadając taką wiedzę łatwiej jest podjąć decyzję o zmianie pracy lub pozostaniu na obecnie zajmowanym stanowisku – zaznacza Alicja Kaczmarska.

– Co więcej, może okazać się, że stanowisko oferowane przez rekrutera jest wyższe niż to, które aktualnie zajmujemy. Często wiąże się to nie tylko z wyższym wynagrodzeniem, ale także z rozwojem zawodowym oraz dodatkowymi bonusami wynikającymi ze zmiany pracy (np. specjalistyczne szkolenia) – dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.