Hanczarek, Work Service: Wzrost bezrobocia w styczniu do 12 proc. to efekt sezonowości

Jak podaje GUS, na koniec stycznia 2015 roku stopa bezrobocia wyniosła 12 proc. Oznacza to, że od grudnia przybyło 94 tys. bezrobotnych osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Hanczarek, Work Service: Wzrost bezrobocia w styczniu do 12 proc. to efekt sezonowości

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

24 lut 2015 13:36


Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec stycznia 2015 roku wyniosła 12 proc., co potwierdza sezonowy spadek liczby ofert prac tymczasowych. Chociaż w stosunku do stycznia 2014 roku odnotowaliśmy spadek stopy bezrobocia o 2 proc., to w porównaniu z grudniem 2014 liczba zarejestrowanych bezrobotnych zwiększyła się o 94 tys. osób.

Najnowsze dane publikowane przez GUS wskazują, że sezonowość tymczasowego rynku pracy widocznie przekłada się na wskaźniki dotyczące zatrudnienia w całym kraju.

- Pod koniec każdego roku przeżywamy wzmożony ruch zarówno w sprzedaży detalicznej, jak i w produkcji przemysłowej związany ze wzrostem sprzedaży detalicznej. Dzięki temu skokowo rośnie zatrudnienie w tym okresie, które wpływa na poprawę wskaźników bezrobocia w skali całego roku - komentuje Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

- Umiarkowana stagnacja na rynku pracy w styczniu to naturalny efekt sezonowości sektora pracy tymczasowej. Ze spokojem będziemy obserwować zdecydowaną poprawę wskaźników już od początku wiosny – dodaje.

Na spadek stopy bezrobocia w Polsce będzie miał wpływ wzrost inwestycji w obszarach SSE oraz doskonałe wskaźniki zatrudnienia w produkcji przemysłowej skierowanej na rynek detaliczny.

Dodatkowo niebagatelne znaczenie dla trwałej poprawy sytuacji bezrobotnych będą miały działania z zakresu aktywizacji zawodowej prowadzone we współpracy urzędów pracy z prywatnymi agencjami zatrudnienia.

Wysokie cele związane z ograniczeniem bezrobocia wśród młodych postawiła sobie również Komisja Europejska, która zawnioskowała o przeznaczenie 1 mld euro na pobudzenie zatrudnienia wśród młodzieży.

- Kondycja polskiego rynku pracy od lat nie była tak dobra. Styczniowy wzrost bezrobocia można uznać za najwyższy w tym roku, z jakim będziemy mieli do czynienia. W 2015 roku powinniśmy utrzymać poziom bezrobocia na 10 proc., a w najlepszych miesiącach roku nawet 9,7 proc. – dodał Tomasz Hanczarek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.