GUS: Według metod BAEL bezrobocie wynosi 4,7 proc.

Rosnące wskaźniki zatrudnienia i aktywności zawodowej, spadek liczby bezrobotnych i bezrobocie na poziomie 4,7 proc. – taki obraz sytuacji na rynku pracy w trzecim kwartale br. wyłania się ze wstępnych danych najnowszego Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

GUS: Według metod BAEL bezrobocie wynosi 4,7 proc.

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

24 lis 2017 19:37


Według danych BAEL współczynnik aktywności zawodowej w trzecim kwartale br. wyniósł 56,7 proc. To o 0,4 pkt. proc. więcej niż w tym samym okresie przed rokiem. Największy wzrost współczynnika aktywności zawodowej wystąpił w województwach opolskim i wielkopolskim (o 1,8 i 1,7 pkt. proc.).

Liczba pracujących w trzecim kwartale br. wyniosła 16 mln 510 tys. W stosunku do analogicznego okresu przed rokiem zwiększyła się o 244 tys. osób, w tym 79 tys. kobiet i 165 tys. mężczyzn.

- To kolejne z rzędu badanie, które pokazuje dobrą sytuację na rynku pracy. Bardzo nas cieszy, że rośnie wskaźnik zatrudnienia, spada liczba osób bezrobotnych i maleje stopa bezrobocia. Oby te tendencje się utrzymywały – mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Rosnący wskaźnik zatrudnienia

Rośnie również wskaźnik zatrudnienia. W trzecim kwartale br. wyniósł on 54 proc. To o 1 pkt. proc. więcej niż w tym samym okresie rok temu i jednocześnie o 0,1 pkt. proc. więcej niż w drugim kwartale tego roku. W porównaniu z poprzednim kwartałem większy wzrost wskaźnika zatrudnienia najczęściej częściej dotyczy grup wiekowych: 45-59 i 60+. W tym przypadku mowa o wzroście na poziomie – odpowiednio – 0,7 i 0,4 pkt. proc.

Zatrudnienie w regionach

W stosunku do drugiego kwartału br. największy wzrost wskaźnika zatrudnienia został odnotowany w województwie opolskim i pomorskim (w obu przypadkach o 0,9 pkt. proc.). W porównaniu z trzecim kwartałem 2016 roku jest jeszcze bardziej znaczący wzrost wskaźnika zatrudnienia został odnotowany w województwie opolskim (wzrost o 2,2 proc.) i wielkopolskim (wzrost o 2,3 proc.).

Spadek liczby bezrobotnych

W ostatnim kwartale 2016 roku liczba osób bezrobotnych według BAEL spadła poniżej 1 miliona. W okresie od kwietnia do czerwca br. liczba osób bezrobotnych spadła do poziomu 863 tys. osób. Trzeci kwartał br. przyniósł dalszy spadek. Liczba osób bezrobotnych w tym okresie wyniosła 818 tys.

Rekordowo niska stopa bezrobocia

Stopa bezrobocia – liczona zgodnie z metodologią BAEL – jest rekordowo niska. W trzech pierwszych miesiącach br. wyniosła 5,4 proc. W drugim kwartale osiągnęła poziom 5 proc. Z kolei w okresie od lipca do września spadła do 4,7 proc.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.