GUS: Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 10 proc.

W sierpniu bezrobocie z Polsce spadło do poziomu 10 proc. To wolniejszy spadek niż w poprzednich miesiącach, co - zdaniem analityków - wynika z zakończenia letnich prac sezonowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

GUS: Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 10 proc.

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

23 wrz 2015 11:34


Zgodnie z przewidywaniami analityków, stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce na koniec sierpnia 2015 r. wyniosła 10 proc. Niewielki spadek bezrobocia, o jedyne 0,1 punktu procentowego w stosunku do lipca 2015, spowodowany jest przede wszystkim wyhamowaniem letnich prac sezonowych w ostatnim miesiącu wakacji.

Wedle analiz Work Service jednocyfrowa stopa bezrobocia na koniec tego roku to nadal bardzo realny scenariusz. Świadczy o tym wzrost popytu na pracowników średniego i najniższego szczebla, który jest symptomem utrzymującego się stabilnego wzrostu gospodarczego.

Koniec wakacji

To już 6. miesiąc z rzędu gdy obserwujemy spadek poziomu bezrobocia. Jednak wyraźnie widzimy wyhamowanie dynamiki spadku, ze średniego poziomu 0,38 punktu procentowego miesięcznie na 0,1 punktu procentowego. Jest to zjawisko naturalne związane z końcem wakacji, a co za tym idzie wygaszaniem prac sezonowych.

- Teraz osoby, które znalazły zatrudnienie w okresie letnim, muszą zacząć szukać nowych ofert. Jednak popyt na pracę w Polsce utrzymuje się, niezależnie od sezonowości. Z badań wynika, że w ostatnim kwartale tego roku planowane rekrutacje obejmują najczęściej zatrudnienie pracowników średniego (56 proc.) i najniższego szczebla (52 proc.) - mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

- W urzędach pracy na koniec sierpnia mieliśmy 97,9 tys. zgłoszonych ofert zatrudnienia, czyli więcej o 23,4 tys. niż w ubiegłym roku. Podmioty zatrudniające minimum jedną osobę odnotowały na koniec II kwartału bieżącego roku o 32,4 proc. więcej wolnych miejsc pracy, niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Najwięcej nieobsadzonych stanowisk było w zakładach przetwórstwa przemysłowego, handlu oraz w sektorze motoryzacyjnym. Na rynku pracy nie brakuje zatem nowych ofert i możliwości rozwoju dla chętnych – dodaje Tomasz Hanczarek.

Statystyki GUS

W końcu sierpnia 2015 r. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1 mln 563,5 tys. osób (w tym 833 tys. kobiet) i była niższa zarówno w porównaniu z ubiegłym miesiącem, jak i analogicznym okresem ubiegłego roku. Podobnie obniżeniu uległa stopa bezrobocia: bezrobotni zarejestrowani w urzędach pracy w końcu sierpnia 2015 r. stanowili 10 proc. cywilnej ludności aktywnej zawodowo (w lipcu 2015 r. – 10,1 proc.; w sierpniu 2014 r. – 11,7 proc.).

Urząd statystyczny podał, że w końcu sierpnia urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 97,9 tys. osób, podczas gdy przed miesiącem miały oferty dla 92,3 tys. osób, a przed rokiem liczba wakatów wyniosła 74,5 tys.

W sierpniu liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła do 173,5 tys., podczas gdy w lipcu wyniosła 194,8 tys., a w sierpniu ubiegłego roku - 182,9 tys. Jednocześnie w sierpniu tego roku z ewidencji bezrobotnych wyłączono 195,6 tys. osób, podczas gdy w lipcu 231,4 tys. osób, a w sierpniu ubiegłego roku - 208,2 tys. osób.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.