×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

GUS: Ponad 250 tys. osób zniknęło z rejestrów bezrobotnych w 2017 r.

  • Justyna Koc
    jk
  • 24 sty 2018 12:20

Dobra koniunktura na rynku pracy zaczyna być widoczna na coraz większym obszarze kraju. Już ponad 20 powiatów notuje wyniki bezrobocia poniżej 3 proc.

GUS: Ponad 250 tys. osób zniknęło z rejestrów bezrobotnych w 2017 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Stopa bezrobocia na koniec 2017 roku wyniosła 6,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
  • Jest to wynik o 1,6 p.p. niższy niż przed rokiem, a także o 0,1 p.p. wyższy niż w listopadzie 2017 roku.
  • Jak zaznacza ekspert Work Service, nieznaczny wzrost bezrobocia jest wywołany efektami sezonowymi, a więc rozpoczęciem okresu zimowego.

W grudniu 2017 roku stopa rejestrowanego bezrobocia wyniosła 6,6 proc., co stanowiło niższy wynik o 1,6 p.p. w stosunku do grudnia 2016 roku i 0,1 p.p. wyższe wskazanie niż w listopadzie ubiegłego roku.

- Na przestrzeni ostatniego roku poziom bezrobocia spadł z 8,2 proc. do 6,6 proc. co oznaczało, że z rejestrów urzędów pracy zniknęło ponad 253 tysiące bezrobotnych. Jest to najlepszy grudniowy wynik od 1990 roku, a także wyraźnie lepsze wskazanie niż założenie przyjęte w budżecie na 2018 rok, z którego wynika, że stopa bezrobocia na koniec ubiegłego roku miała wynieść 7,2 proc. Pomimo sezonowego niewielkiego wzrostu poziomu bezrobocia już dziś jesteśmy niedaleko wskazań jakich oczekiwał rząd na koniec 2018 roku, a więc wyniku 6,4 proc. – komentuje Andrzej Kubisiak, dyrektor ds. analiz w Work Service.

Według Andrzeja Kubisiaka, w kolejnych dwóch miesiącach zimowych możemy spodziewać się kontynuacji niewielkich wzrostów bezrobocia, ale w dalszej części roku powinniśmy powrócić do trendów spadkowych, choć już nie tak wyraźnych jak w ostatnich latach.

- Struktura polskiego bezrobocia jest mocno usztywniona, szczególnie ze względu na duży udział osób długotrwale bezrobotnych, których w rejestrach nadal znajduje się niemal 595 tys. – dodaje.

Dobra koniunktura na rynku pracy zaczyna być coraz bardziej widoczna w całej Polsce. Choć sytuacja nie jest jednolita, to obecnie notujemy już ponad 20 powiatów w z wynikiem bezrobocia nieprzekraczającym 3 proc.

- Na drugim biegunie nadal pozostają 4 powiaty, w których stopa rejestrowanego bezrobocia wynosi ponad 20 proc. Aby te dysproporcje mogły się wyrównywać, kluczowe będzie poprawienie procesów wewnętrznej migracji, bo dotychczas Polacy chętniej wybierali emigrację zagraniczną niż możliwość przeniesienia się za pracą wewnątrz kraju – wyjaśnia Andrzej Kubisiak.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: GUS: Ponad 250 tys. osób zniknęło z rejestrów bezrobotnych w 2017 r.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA