×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

GUS: Budownictwo, gastronomia, komunikacja czy logistyka? Gdzie brakuje najwięcej specjalistów?

  • Justyna Koc
    jk
  • 22 lis 2017 20:54

Jak podaje GUS, niedobór wykwalifikowanych pracowników jest wciąż jedną z najważniejszych barier prowadzenia działalności gospodarczej, szczególnie w budownictwie.

GUS: Budownictwo, gastronomia, komunikacja czy logistyka? Gdzie brakuje najwięcej specjalistów?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak informuje GUS, w listopadzie br. 5,4 proc. przedsiębiorców z branży budowlanej deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności (4,2 proc, przed rokiem). Największe trudności sprawiają koszty zatrudnienia (60,2 proc. w listopadzie br., 60,9 proc. przed rokiem).

Narasta także problem związany z niedoborem wykwalifikowanych pracowników. Od czterech miesięcy utrzymuje się na wysokim poziomie - w porównaniu z listopadem 2016 r. bariera wzrosła w największym stopniu – z 28,3 proc. do 44,7 proc.

Zakwaterowanie i gastronomia

Jeśli chodzi o sektor zakwaterowania i gastronomii, to 10,2 proc. firm nie odczuwa barier w prowadzeniu bieżącej działalności ( w 2016 r. było to 7,2 proc. firm). Największe trudności są związane z kosztami zatrudnienia (63,9 proc. w listopadzie br., 69,7 proc. przed rokiem).

W porównaniu z listopadem 2016 r. w największym stopniu wzrosło znaczenie barier związanych z niejasnymi i niespójnymi przepisami prawnymi (z 26,9 proc. do 33,3 proc.) oraz z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 26,6 proc. do 32,7 proc.).

Transport i gospodarka magazynowa

Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności w obszarze transportu i gospodarki magazynowej kształtuje się na poziomie 8,4 proc. (przed rokiem 6,6 proc.). Największe trudności przedsiębiorców związane są z kosztami zatrudnienia (54,6 proc. w listopadzie br., 53,1 proc. przed rokiem) oraz konkurencją firm krajowych (47,8 proc. w listopadzie br., 51,7 proc. przed rokiem).

Nasila się również bariera związana z niedoborem wykwalifikowanych pracowników. Ten problem dotyczy już 33,8 proc. pracodawców (rok temu było to 24,5 proc.).

Informacja i komunikacja

Odsetek przedsiębiorców z sektora informacji i komunikacji, którzy nie odczuwają żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności, kształtuje się na poziomie 11,4 proc. (przed rokiem 10,3 proc.).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: GUS: Budownictwo, gastronomia, komunikacja czy logistyka? Gdzie brakuje najwięcej specjalistów?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA