Jak podaje GUS, niedobór wykwalifikowanych pracowników jest wciąż jedną z najważniejszych barier prowadzenia działalności gospodarczej, szczególnie w budownictwie.

Jak informuje GUS, w listopadzie br. 5,4 proc. przedsiębiorców z branży budowlanej deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności (4,2 proc, przed rokiem). Największe trudności sprawiają koszty zatrudnienia (60,2 proc. w listopadzie br., 60,9 proc. przed rokiem).
Narasta także problem związany z niedoborem wykwalifikowanych pracowników. Od czterech miesięcy utrzymuje się na wysokim poziomie - w porównaniu z listopadem 2016 r. bariera wzrosła w największym stopniu – z 28,3 proc. do 44,7 proc.

Zakwaterowanie i gastronomia
Jeśli chodzi o sektor zakwaterowania i gastronomii, to 10,2 proc. firm nie odczuwa barier w prowadzeniu bieżącej działalności ( w 2016 r. było to 7,2 proc. firm). Największe trudności są związane z kosztami zatrudnienia (63,9 proc. w listopadzie br., 69,7 proc. przed rokiem).
W porównaniu z listopadem 2016 r. w największym stopniu wzrosło znaczenie barier związanych z niejasnymi i niespójnymi przepisami prawnymi (z 26,9 proc. do 33,3 proc.) oraz z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 26,6 proc. do 32,7 proc.).
Transport i gospodarka magazynowa
Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności w obszarze transportu i gospodarki magazynowej kształtuje się na poziomie 8,4 proc. (przed rokiem 6,6 proc.). Największe trudności przedsiębiorców związane są z kosztami zatrudnienia (54,6 proc. w listopadzie br., 53,1 proc. przed rokiem) oraz konkurencją firm krajowych (47,8 proc. w listopadzie br., 51,7 proc. przed rokiem).
Nasila się również bariera związana z niedoborem wykwalifikowanych pracowników. Ten problem dotyczy już 33,8 proc. pracodawców (rok temu było to 24,5 proc.).
Informacja i komunikacja
Odsetek przedsiębiorców z sektora informacji i komunikacji, którzy nie odczuwają żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności, kształtuje się na poziomie 11,4 proc. (przed rokiem 10,3 proc.).

KOMENTARZE (0)