Umiejętności zdobyte podczas grania w gry online wspierają rozwój różnorodnych umiejętności miękkich, które są bardzo pożądane z życiu zawodowym - informuje pismo „Simulation & Gaming”. Dotyczy to szczególnie inżynierów, menedżerów i specjalistów IT.

- Do tej pory niewiele było wiadomo na temat tego, w jaki sposób zainteresowania zawodowe odzwierciedlają to, w co dane osoba gra najchętniej
- Rozumiejąc, w jakim stopniu zainteresowania zawodowe przekładają się na dobór gier i odwrotnie, pracodawcy mogliby lepiej oceniać umiejętności miękkie ich pracowników
- Nierzadko zdarza się, że w czasie rekrutacji na dane stanowisko najlepsi kandydaci zostają pominięci, ponieważ firmy i organizacje nie biorą pod uwagę umiejętności miękkich zdobytych podczas zajęć pozazawodowych, np. grania online.
Jak piszą autorzy publikacji (http://dx.doi.org/10.1177/10468781221137361), do tej pory niewiele było wiadomo na temat tego, w jaki sposób zainteresowania zawodowe odzwierciedlają to, w co dane osoba gra najchętniej. Inaczej mówiąc: nie było badań wiążących zainteresowania zawodowe z konkretnymi typami gier online.
Czytaj także: Kompetencje miękkie to za mało. Musimy być gotowi na paradoks technologii
Aby wypełnić tę lukę i sprawdzić, czy taka korelacja w ogóle istnieje, naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Surrey (we współpracy z Game Academy Ltd) obserwowali zachowania ponad 16 tys. graczy korzystających z rozgrywek na platformie Steam.
Chcieli ustalić, czy i w jaki sposób ich hobby wspiera karierę zawodową lub ułatwia planowanie przyszłej drogi zawodowej.
Kierownik gra w inne gry, a specjalista w inne
Badacze przeanalizowali 800 najczęściej wybieranych gier i uwzględnili tylko tych uczestników, w przypadku których mieli dostęp do informacji o płci i o wykonywanym zawodzie.
Okazało się, że informatycy i inżynierowie najchętniej grali w tzw. platformowe gry logiczne (puzzle-platform games), które zauważalnie poprawiały ich umiejętności przestrzenne. Ci ostatni chętnie sięgali także po gry typowo strategiczne (strategy games), które pozwalają doskonalić umiejętność rozwiązywania problemów.
czytaj także: Umiejętności miękkie kształtuje dzieciństwo. Nie można się ich nauczyć?

KOMENTARZE (0)