Grozi nam paraliż urzędów pracy?

Po 1 stycznia 2014 możemy stanąć przed koniecznością zwolnień grupowych w... urzędach pracy. Wszystko przez przedłużające się prace nad ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Grozi nam paraliż urzędów pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: portalsamorzadowy.pl

www.portalsamorzadowy.pl

20 lis 2013 17:31


Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Marek Wójcik, dyrektor biura Związku Powiatów Polskich (ZPP) prosił przedstawicieli rządu o interwencję w sprawie ustawy o promocji  zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.  

  Dyrektor biura ZPP ostrzegł, że projekt do dzisiaj nie jest procedowany przez sejm, tymczasem w tym roku pozostały dwie sesje parlamentarne. Jego zdaniem z końcem tego roku zamyka się okres, w  którym urzędy pracy mogą korzystać ze środków z Funduszu Pracy. Tym samym przestaje obowiązywać mechanizm 7-procentowego wsparcia urzędów pracy.  

- Obawiamy się, że ustawy nie da się przyjąć do końca roku i staniemy przed koniecznością grupowych zwolnień w urzędach pracy, ponieważ wielu pracowników tych urzędów finansowanych jest ze środków  Funduszu Pracy - zaznaczył Marek Wójcik.  

  Marek Wójcik wyraził zdziwienie, że tak długo trwają prace na poziomie rządowym, po przejściu etapu opiniowania w KWRiST. Dyrektor biura ZPP zastanawiał się ponadto, dlaczego strona rządowa nie  wykorzystuje każdego możliwego mechanizmu, by ustawa ta została uchwalona.  

- Będę bardzo pozytywnie zaskoczony, jeśli w ciągu dwóch 3-dniowych, niezwykle obciążonych, sesji grudniowych parlamentu, tę ustawę uda się uchwalić - powiedział Marek Wójcik.  

  Wójcik zaznaczył, że ustawa która przynosi swoistą rewolucję w kontekście rynku pracy będzie miała wiele poprawek, dlatego proces jej procedowania będzie długi. Nie wystarczą jedno czy dwa  posiedzenia podkomisji, dlatego jest mała szansa, by regulacja ta weszła w życie do końca roku.  

  Wójcik zaapelował, by w razie jakichkolwiek wątpliwości, co do uchwalenia ustawy na czas, przyjąć minikorektę i za pomocą projektu poselskiego wydłużyć okres wsparcia urzędów pracy ze środków  Funduszu Pracy o co najmniej rok. Jego zdaniem dałoby to samorządom poczucie bezpieczeństwa.  

  Małgorzata Marcińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej wyjaśniła, że ustawa jest od poniedziałku w sejmie.  

- Terminarz jest napięty, jednak liczymy na to, że przejdziemy przez legislację grudniową - powiedziała Małgorzata Marcińska.  

  Beata Czajka, zastępca dyrektora departamentu rynku pracy uspokajała przedstawicieli samorządów.  

- Projekt ustawy przewiduje, że gdyby ustawa nie weszła w życie na czas, w ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia jej obowiązywania zostanie wypłacone wyrównanie stosownej części kosztów wynagrodzeń   pracowników urzędów pracy od stycznia do dnia wejścia w życie tej ustawy - wyjaśniła Beata Czajka.  

  Małgorzata Marcińska obiecała, że uwzględni obawy przedstawicieli samorządów. Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.