Gospodarki w obiegu zamkniętym (GOZ) już się zadomowiła w Europie. Przekonuje się do niej coraz więcej firm.
- Autor:InfoWire.pl/AT
- •7 lut 2018 9:23

Według wyliczeń Ellen MacArthur Foundation prowadzenie gospodarki w obiegu zamkniętym (GOZ) oznacza dla Unii Europejskiej oszczędność rzędu 340–630 mld dol. rocznie. Byłoby także w stanie wygenerować na terenie Wspólnoty ok. 580 tys. miejsc pracy. Czym jest GOZ i z jakimi jeszcze wiąże się korzyściami?
„Gospodarka w obiegu zamkniętym polega głównie na wykorzystywaniu wszystkich ubocznych produktów poprodukcyjnych w ponownym procesie produkcji. W naszym przypadku są to popioły powstające ze spalania węgla, które wykorzystujemy do produkcji spoiw hydraulicznych używanych jako spoiwa drogowe” – mówi Kamil Szczygielski, prezes Grupy Ekotech.
Zaletą GOZ są niższe koszty wytwarzania produktów. Poza tym jej prowadzenie przekłada się na ochronę środowiska. Przykładem jest produkcja spoiwa hydraulicznego. W budownictwie drogowym zastępuje ono cement. „W ostatnich latach wyprodukowaliśmy tego spoiwa milion ton i dzięki temu byliśmy w stanie zredukować o 0,5 mln t emisję CO2 do atmosfery” – informuje ekspert.
Wydaje się, że w Europie GOZ już się zadomowiła. Przekonuje się do niej coraz więcej firm. Przykładowo z materiałów z odzysku produkuje swoje meble IKEA. Jeśli chodzi o polskie przedsiębiorstwa, GOZ prowadzą m.in. KGHM i Grupa Azoty.


KOMENTARZE (1)