GOPS i PUP w Łódzkiem wspólnie pomagają bezrobotnym

Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej i Powiatowe Urzędy Pracy we wszystkich gminach województwa łódzkiego integrują swoje działania. Ma to zapobiec powielaniu tych samych działań w różnych miejscach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

GOPS i PUP w Łódzkiem wspólnie pomagają bezrobotnym

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

16 wrz 2015 9:34


Jak wyjaśniła dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Łodzi Agnieszka Łukomska-Dulaj, projekt, który we wtorek został podsumowany na konferencji z udziałem przedstawicieli wszystkich gmin i urzędów pracy z woj. łódzkiego, zainicjowano w roku 2012.

- Wtedy zaczęły się rozmowy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz kategoryzacji osób bezrobotnych. Aby przygotować gminy i urzędy pracy do tego, że będą mieć wspólnego klienta, postanowiliśmy przeprowadzić własny projekt łączący zainteresowania i możliwości służb zatrudnienia oraz służb pomocy społecznej - powiedziała Łukomska-Dulaj.

Pierwszym etapem projektu była ankieta, w której zapytano przedstawicieli obu służb, czy i w jaki sposób współpracują w opiece nad bezrobotnymi. Wynikło z niej, że pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Powiatowego Urzędu Pracy najczęściej nie prowadzą wspólnych działań, mimo że posiadają tych samych podopiecznych. Wiele ich działań powielało się, urzędnicy nie znali kompetencji instytucji innych niż te, w których byli zatrudnieni, brakowało też rozwiązań systemowych.

W drugim etapie - w latach 2013-2015 - przeprowadzono wspólne szkolenia dla pracowników PUP i OPS z tych samych gmin. Wzięło w nich udział 290 osób. We wszystkich powiatach podpisane zostały porozumienia o współpracy obu służb.

Wspólny cel

- Obecnie nie jest już tak, że klient, który przychodzi do urzędu pracy czy ośrodka pomocy społecznej, a nie do końca pasuje profilem do danej instytucji słyszy, że musi iść gdzie indziej. Efekt synergii sprawia, że wszczęcie pomocy rozpoczyna się już w pierwszym miejscu, do którego trafił potrzebujący - zaznaczyła Łukomska-Dulaj.

- W każdej z czterech gmin na naszym terenie współpracujemy z ośrodkami pomocy społecznej w ich systemowych projektach. Mamy wspólny cel: pomóc ludziom bezrobotnym, chętnym do podjęcia pracy i wspólnie musimy coś wymyślić, aby ich zaktywizować. Spotykamy się dość często i ustalamy, jakie szkolenia byłyby najlepsze dla klientów. Każdy z GOPS-ów zna swoich podopiecznych lepiej niż my - podkreśliła dyrektor PUP w Brzezinach Anna Wiśniewska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.