GoldenLine: Kogo poszukiwali rekruterzy w I kwartale 2018 roku?

Utrzymująca się w pierwszym kwartale 2018 roku stopa bezrobocia poniżej 7 proc. sprawia, że pracodawcy mają coraz większy problem z pozyskaniem właściwych kandydatów do pracy. Kogo dokładnie poszukiwali?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

GoldenLine: Kogo poszukiwali rekruterzy w I kwartale 2018 roku?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

14 kwi 2018 6:00


  • W pierwszym kwartale 2018 roku wiadomość od rekrutera otrzymało 117 492 osób mających profil zawodowy na GoldenLine.
  • Poszukiwani byli przede wszystkim specjaliści z obszarów IT, sprzedaży, finansów i inżynierii.

W pierwszym kwartale 2018 roku wiadomość od rekrutera otrzymało na GoldenLine 117 492 osób. Wśród nich 15 proc. miało zaznaczoną na profilu specjalizację IT-rozwój oprogramowania.

Na drugim miejscu uplasowali się kandydaci z zaznaczoną specjalizacją sprzedaż (stanowili 11 proc. osób, które otrzymały propozycję pracy od rekrutera) zaś na trzecim - ze specjalizacją finanse i ekonomia (11 proc. otrzymujących propozycję pracy). Tuż za podium uplasowały się osoby o specjalizacji inżynieria (10 proc.). Kandydaci mogą zaznaczyć na profilu więcej niż jedną specjalizację.

Wiek poszukiwanych pracowników

Jak wynika z danych GoldenLine, wśród osób, które dostały wiadomość od rekrutera, 60 proc. jest w wieku 27-37 lat. Zaś 20 proc. osób, które dostały wiadomość od rekrutera, jest w wieku 38-47 lat. Na trzecim miejscu uplasowały się osoby w wieku 23-26 lat. Co dziesiąta osoba, która otrzymała wiadomość od rekrutera, była w wieku 23-26 lat.

Z jakich województw pochodzą poszukiwani pracownicy?

Wiadomość od rekrutera otrzymały przede wszystkim osoby zamieszkałe w województwie mazowieckim (26 proc.), śląskim (13 proc.), dolnośląskim (12 proc.), małopolskim (10 proc.) oraz wielkopolskim (10 proc.). Najwięcej pracowników poszukiwanych jest w dużych ośrodkach miejskich i aglomeracjach takich jak Warszawa (21 proc.), Wrocław (8 proc.), Kraków (8 proc.) czy Poznań (6 proc.).

Kogo szukali rekruterzy?

Jak wynika z analiz GoldenLine, większość kandydatów, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera, ma umiejętność obsługi pakietu Microsoft Office oraz prawo jazdy kat. B. Pozostałe często występujące umiejętności to m.in. znajomość języka programowania (przede wszystkim JavaScript, SQL, Java). Istotną rolę odgrywały również umiejętności miękkie. U osób, które otrzymały wiadomości od rekruterów, pojawiają się najczęściej takie kompetencje jak project management, zarządzanie zespołem czy negocjacje.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.