Specjaliści ds. IT - rozwoju oprogramowania, inżynierii, finansów i ekonomi, sprzedaży, a także produkcji – tak wyglądała w maju 2018 r. pierwsza piątka najbardziej rozchwytywanych profesji, których pracodawcy poszukiwali za pośrednictwem Wyszukiwarki Kandydatów GoldenLine. Uwagę ekspertów zwrócił fakt, że po raz pierwszy w tym roku w tym gronie znaleźli specjaliści od produkcji.

- Dokładnie połowa osób, które w maju dostały wiadomość od rekrutera mieszka w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Łodzi lub Katowicach.
- Wzrost notowań specjalistów ds. produkcji może wskazywać na nowy trend na rynku pracownika.
- Poszukiwani byli głównie kierownicy odpowiedzialni za optymalizację procesu produkcji, a także osoby odpowiedzialne za projektowanie np. maszyn.
Jak informują przedstawiciele GoldenLine, w maju 2018 roku wiadomość od rekrutera otrzymało dokładnie 43 158 osób posiadających profil zawodowy w tym serwisie.
Najwięcej wiadomości rekruterzy wysłali do osób mieszkających w województwie mazowieckim (26 proc.), śląskim (15 proc.), dolnośląskim (13 proc.), małopolskim (11 proc.) i wielkopolskim (10 proc.), przy czym samo operowanie regionami w tym przypadku nieco zamazuje jednak prawdziwy obraz sytuacji.
Największym wzięciem cieszyli się bowiem kandydaci z dużych miast. Dokładnie połowa osób, które w maju dostały wiadomość od rekrutera, pochodzi z jednego z sześciu miast: 20 proc. osób mieszka w Warszawie, 9 proc. we Wrocławiu, 8 proc. w Krakowie, 6 proc. w Poznaniu, 4 proc. w Łodzi i 3 proc. w Katowicach.
Najwięcej ofert otrzymali kandydaci pomiędzy 27. a 36. rokiem życia (55 proc.). Zaledwie 13 proc. zapytanych przez rekrutera osób miało od 18 do 26 lat, zaś co piąta osoba zaproszona bezpośrednio do procesu rekrutacji była między 37 a 44 rokiem życia. Spośród zaproszonych do rekrutacji 83 proc. włada językiem angielskim na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym. Na kolejnych miejscach znalazł się jęz. niemiecki (zna go 30 proc. użytkowników, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera), rosyjski (10 proc.), francuski (7 proc.) i hiszpański (5 proc.).
18 procent zaproszeń otrzymali specjaliści ds. IT – rozwoju oprogramowania, 12 proc. trafiło do specjalistów od inżynierii, 10 proc. – specjalistów ds. finansów i ekonomii, zaś na dalszych miejscach znaleźli się specjaliści ds. sprzedaży (10 proc.) i produkcji (9 proc.).
Jak oceniają przedstawiciele GoldenLine, ten wzrost notowań specjalistów ds. produkcji może wskazywać na nowy trend na rynku pracownika.
Analizując najbardziej popularne umiejętności opisane na profilu zwracają oni uwagę, że głównie poszukiwani byli kierownicy odpowiedzialni za optymalizację procesu produkcji. Jednymi z bardziej popularnych umiejętności na profilach były: znajomość praktyk Lean Manufacturing, w tym Kaizen; znajomość narzędzia 5S, stosowanego w Lean Management czy umiejętność zarządzania projektami. Drugą popularną grupą były osoby odpowiedzialne za projektowanie np. maszyn, o czym może świadczyć popularność znajomości oprogramowania Solidworks czy AutoCAD. Jeśli idzie o lokalizację, to przede wszystkim poszukiwane były osoby głównie z województwa dolnośląskiego (16 proc.), śląskiego (16 proc.), wielkopolskiego (15 proc.) oraz łódzkiego (12 proc.).


KOMENTARZE (0)